Aktuální moderna v koupelnách - 2. část
Galerie(15)

Aktuální moderna v koupelnách – 2. část

Předností naší současnosti je možnost vytvořit si domov nejen praktický a funkční, ale i krásný a komfortní. Technologicky vyspělá řešení se uplatní mimo jiné často v koupelně, jejich dostupnost nám umožňuje vybavit ji tak, abychom mohli bez velkého úsilí zachovávat také vysokou úroveň hygieny.

Ovšem koupelna by měla být nejen krásná, ale i funkční a udržovatelná bez větší námahy. Moderní kvalitní materiály nabízí zajímavou sanitu, obklady, vodovodní baterie, třešničkou na dortu je široká nabídka doplňků, které mohou výsledný vzhled zcela změnit. Nové povrchové úpravy zajistí minimální špinivost a snadnou čistitelnost.

Nepřehlédnete

AKTUÁLNÍ MODERNA V KOUPELNÁCH – 1. ČÁST

Revoluce v koupelně

Nejnovějším trendem jsou v tomto ohledu tenké spáry v obkladech, případně, pokud jsou žádoucí výraznější mezispárové linky, jsou využívány speciální spárovací materiály s vyšší soudržností a pružností, které se nedrolí a lze je snadněji čistit. Obklady mohou mít takzvanou nanoúpravu, díky níž se na nich nezachycují nečistoty a pokud ano, lze je velmi snadno odstranit.

Hygieničtější jsou také sprchové kouty s plochou vaničkou nebo, tam, kde je to možné, ještě lépe zcela bez vaničky, pouze s odtokovými kanálky v podlaze či jako součást předstěrové technologie sprchového koutu ve zdi. Závěsné toalety a bidety patří již k běžné nabídce, snad se stále dokonalejším upevněním ve stěně, v němž se zachycuje co nejméně nečistot. Vpravdě toaletní revolucí lze však nazvat nové systémy splachování – rimless toalety, tedy WC mísy bez klasické splachovací drážky, případně systém Aqua BladeTM, zajišťující oplach celé mísy.

Hygiena a komfort

Do jisté míry lze říci, že hlavním trendem ve vybavení koupelen je hygiena a s ní související snadná údržba. V tomto duchu se tedy nesou materiály a provedení koupelnových baterií. Vedle obvyklých stěnových baterií lze zvolit k umyvadlům na desce elegantní stojánkové baterie moderních či retro tvarů, které nejsou jen krásné, ale současně ruku v ruce s aktuálními trendy i úsporné jak v oblasti spotřeby vody, tak – například v případě termostatických baterií, i energie.

Nejčastěji jsou chromované, ale vybírat lze i z odstínů zlatých, mosazných, industriální vzory pak vhodně uplatňují antracitový či ocelový vzhled. A nejde zdaleka pouze o umyvadlové baterie, nová řešení si vyžádaly i samostatně stojící vany – na ně jsou stěnové baterie krátké, i zde se proto s výhodou uplatní stojánkové baterie v různém provedení.


Samostatnou kapitolou jsou v tomto ohledu podmítkové baterie – zde se snoubí dokonalé provedení, minimalismus a vysoká hygieničnost produktu.

Horký kandidát na umělecký artefakt

Jsou praktické a příjemné, neboť jsou zdrojem tepla. Což se v koupelně zvláště v zimních měsících celkem hodí, pokud člověk není právě zapálený otužilec. V uměleckých kruzích interiérových designových produktů nejsou otopné koupelnové žebříky žádnými cizinci.

Výraz žebřík ale již často nevystihuje ani vzdáleně tvar topného tělesa. Nové technologie a materiály dovolují nejrozmanitější provedení tvarů, barev i dekorů. Mohou být teplovodní nebo elektrické a kromě známých trubek mohou být nejrůznějších tvarů, takže není na první pohled jisté, zda je v koupelně na stěně umělecké dílo nebo otopné těleso.

Text: Dana D. Daňková

Foto: Siko, Jika, Keramika Soukup