Horská chata z jiné dimenze

Horská chata z jiné dimenze

Horská chata Beranger se nachází v Horním Savojsku uprostřed francouzských Alp. Jejím autorem je designer a interiérový architekt Noé Duchaufour-Lawrance.

Celková obytná plocha je 530 m2, v přízemí jsou situovány ložnice, horní patro je celé využíváno jako denní obytný prostor. Prostor křídla domu o velkorysé rozloze 100 m2 je navíc vyhrazen hostům.

Jako v jiném světě

Zatímco zvenka je chata Béranger charakterizována šikmou střechou a přírodními materiály jako je kámen či dřevo a na první pohled se tedy příliš neliší od podobných horských staveb, uvnitř je nicméně ve srovnání s nimi velmi rozdílná. Jakmile vstoupíte do chaty Beranger, uvítá vás zcela jiná atmosféra.

Designer navrhl dynamický projekt, odlišný od tradičního stylu. Prostor a prostředí se zdají jako přenesené z jiné dimenze. Překvapivé jsou nejen kombinace pravoúhlých linií a nejrůznějších křivek v místnostech, ale i elegantní vybavení počínaje velkým válcovitým krbem, který dominuje obytnému prostoru, přes stůl, který vypadá, jako by vyrůstal z podlahy, až po visuté postele v ložnicích.

Objekty a povrchy jsou tvarovány do oblých vln, které jsou ještě zdůrazněny pečlivým výběrem materiálů v měkkých tlumených barevných tónech. Jednotlivé místnosti denní zóny jsou nenásilně odděleny posuvnými stěnami, které zachovávají vzdušnost prostoru. Každý detail má své místo i účel a dohromady tvoří velmi příjemný a harmonický celek.

Foto: Vincent Leroux / tempsmachine
Text: Dana D. Daňková

Komentáře