Dům U Tomana

Majitelé opravených památek z jihu Moravy budou soutěžit o titul

Majitelé památkově chráněných budov a děl budou znovu soutěžit o titul Nejlépe opravená kulturní památka Jihomoravského kraje. Ti, kdo dokončili opravu v roce 2019, mohou kromě titulu získat až 150.000 korun. Po jednání rady o tom dnes novináře informoval krajský radní Tomáš Soukal.

„Do soutěže mohou být navrženy památky, u nichž k celkové obnově nebo k obnově ucelené části došlo v roce 2019. Návrhy může podávat kterýkoliv občan, k nominaci bude též vyzvána odborná veřejnost a starostové obcí, na jejichž území se památky nacházejí. Účastníkem soutěže se stane vlastník navrženého objektu,“ uvedl Soukal.

Přihlášky mohou lidé posílat až do 21. února. Soutěží se ve třech kategoriích, velké stavby, drobné stavby a výtvarná díla.

„O přidělení cen a pořadí rozhodne komise soutěže, do níž budou pozváni zástupci Fakulty architektury VUT Brno, Semináře dějin umění MU Brno, nositelů titulu Rytíř péče o památky v Jihomoravském kraji, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a Moravského zemského muzea,“ řekl Soukal.

Komise může udělit také zvláštní cenu 25.000 korun vlastníku kulturní památky, která v letošním ročníku zaujme například kvalitou oprav, mimořádnou historií či zvláštním přístupem vlastníka. Udělit může i titul Rytíř péče o památky v Jihomoravském kraji, osobě která má trvalý a hluboký zájem o památky v kraji.

Udělovat se bude také Cena veřejnosti, jejíž vítěz získá 60.000 korun. Rozhodnou o něm lidé hlasováním prostřednictvím SMS zpráv mezi 16. březnem a 31. březnem letošního roku. Smyslem soutěže zůstává motivace vlastníků kulturních památek k jejich příkladné obnově a také představení památek veřejnosti. Letošní ročník je už třináctý.

Zdroj: ČTK