Industriální minulost, moderní budoucnost: Lihovar proměňuje Smíchov

Moderní bydlení ve stopách minulosti. Z historického lihovaru vyrůstá moderní rezidenční komplex s nádechem industriální atmosféry. Developerská skupina Trigema dokončuje první etapu s 245 byty v bývalém areálu Lihovaru Fischl a synové na pražském Smíchově.

Lihovar Fischl a synové je produktem Smíchovské industriální historie, která zaznamenala svůj rozkvět s příchodem průmyslové revoluce. Založen v 19. století Siegmundem Fischlem a Adolfem Rosenbaumem, Lihovar Fischl a synové se brzy stal jedním z největších producentů velejemného lihu v Čechách. Jeho sláva dosáhla vrcholu v období 1890–1906, kdy jeho filtrační systém a kvalita lihu konkurovaly nejlepším evropským továrnám.

Lihovar
Lihovar
Lihovar
Lihovar
Lihovar
Lihovar
Lihovar
Lihovar

Nicméně těžké časy přišly s nástupem druhé světové války a následným politickým převratem. Po válce byl Lihovar znárodněn a začala éra úpadku. V 80. letech začala úvaha o napojení Barrandovského mostu a Radlické radiály, která uvažovala své vedení právě skrze areál Lihovaru. To mělo za následek pozastavení téměř veškerých investic, vzhledem k jeho možnému zbourání.

Po ukončení výroby v roce 2000 však začaly projektové práce s cílem změnit územní plán a vyjmout tak areál z rozvojového území, což by umožňovalo změnu jeho využití k budoucí výstavbě bytových, kancelářských a komerčních prostor. Toho bylo dosaženo o tři roky později a Lihovaru tak byla vdechnuta naděje na lepší zítřek.

Lihovar
Lihovar | Zdroj: Black n’ Arch

V roce 2017 získala akcie společnosti Zlatý lihovar developerská skupina Trigema, která měla vizi proměny chátrajícího areálu na komplex rezidenčního bydlení s nádechem starých industriálních časů.

Včera destilování, dnes bydlení

Za architektonickým návrhem stojí studio Black n’ Arch výtvarníka Davida Černého, které přišlo s historizující koncepcí, která cíleně připomíná právě industriálního ducha původní smíchovské zástavby.

První etapa projektu, která má být dokončena v průběhu letošního roku, nabídne obytný blok s 245ti byty, zeleným vnitroblokem, mateřskou školou a hřištěm. V následujících letech dále Lihovar čekají další dvě etapy, které by měly završit projekt v roce 2026 s celkovým objemem 546 bytových jednotek.

Lihovar
Lihovar | Zdroj: Black n’ Arch

V druhé etapě se kromě bytů najde také prostor pro výtvarnou scénu, kulturu, obchody, ale také restaurace. Jedna z původních staveb bývalé Varny tak například již byla konvertována na galerii Davida Černého s názvem “Musoleum”. Zachován je také původní komín, který se svou výškou 52 metrů bude v budoucnu doplněn o restauraci a skleněný výtah s observatoří.

Třetí a tedy i finální etapa pak budoucím obyvatelům nabídne i zcela netradiční bydlení, podtrhující snahy o navázání na dobu industriální. K dostání tak budou například loftové byty v budově s pilovou střechou, odkazující na tovární halu, nebo také ve hmotě, připomínající továrenský komín.

Lihovar
Lihovar | Zdroj: Black n’ Arch

Smíchov zítřka

Projekt Lihovaru je pouze jedním z významných plánovaných záměrů, které mají za cíl obnovit Smíchov a vzdechnout mu nový život. Areál Lihovaru se nachází na jižním cípu Smíchova, mezi ulicemi Nádražní a Strakonická. Avšak v souladu s metropolitním plánem Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy, celá lokalita mezi zmíněnými ulicemi má před sebou rozsáhlou proměnu z dnešních brownfieldů na obytnou zónu.

Ta se bude táhnout od areálu Lihovaru, až ke Smíchovskému nádraží, které již také dnes prochází rozsáhlou rekonstrukcí pod názvem Terminál Smíchov. V srdci Smíchova pak probíhá projekt Smíchov City s 400 000 m² bytových, administrativních, obchodních či veřejných ploch. Budoucnost Smíchova tak slibuje jeho transformaci v jedno z nejvyhledávanějších pražských center, je tedy se na co těšit.

Lihovar

Lokalita: Praha, Česko
Autor: Black n’ Arch, David Černý
Plocha: 22.000m2
Počet bytů: 535 cca
Dispozice bytů: 1 kk až 5 kk
Plocha retailu: 7400m2 = obchody, supermarket, kavárny, galerie
Parkovací místa: 527
Investor: Trigema