10 vizí jak architektura může zachránit naší planetu

10 vizí jak architektura může zachránit naší planetu

Přelidnění, přírodní katastrofy, globální oteplování, tání ledovců a znečištění oceánů. To jsou témata, která hýbou celou společností, tedy i světem architektury. Magazín eVolo každoročně vypisuje prestižní mezinárodní soutěž, která motivuje účastníky k úvahám nad možnostmi využití spojení architektury s moderními technologiemi k řešení ožehavých problémů naší planety. Podívejte se na deset vizí, kterým mezinárodní porota soutěže Skyscraper Competition 2013 udělila čestná uznání. 

Soundscraper pohlcuje městské hlukové znečištění a přeměňuje hlukem vznikající kinetickou energii na využitelnou formu energie pomocí 84 000 elektro-aktivních řas, které stometrovou věž pokrývají.
Čestné uznání, Julien Bourgeois, Olivier Colliez, Savinien de Pizzol, Cédric Dounval, Romain Grouselle, Francie

Stratosférická šestiúhelníková síť mrakodrapů pokrývá celý obvod Země. Díky tomu se stavby můžou zcela oprostit od konstrukční podpory na povrchu Země. Díky tomu mrakodrapy nejsou ohroženy povodněmi, zemětřeseními a dalšími přírodními katastrofami.
Čestné uznání, Mingxuan Dong, Yuchen Xiang, Aiwen Xie, Xu Han, Čína

PH Kondicionér je mrakodrap, který se vypořádává s nepříznivými hodnotami PH naší atmosféry. Čistí vzduch od kyselin a jiných škodlivých  látek, které naší Zemi zužují od dob vypuknutí průmyslové revoluce.
Čestné uznání, Hao Tian, Huang Haiyang, Shi Jianwei, Čína

Skinscape je stavební tkáň, která propojuje často nesourodé výškové budovy. Myšlenkou je nutnost proměny budov v čase, nové možnosti využití hluchých prostorů a slučování zdánlivě neslučitelného.
Čestné uznání, Woongyeun Park, Jaegeun Lim, Haejun Jung, Karam Kim, USA

Mrakodrapy Nomád budou umět terramorfovat Mars, tedy přiblížit podmínky k životu co nejvíce k těm, které máme na planetě Zemi. Osídlování může začít!
Čestné uznání, Antonio Ares Sainz, Joaquin Rodriguez Nuñez, Konstantino Tousidonis Rial, Španělsko

Volcano Skyscraper umí získávat energii přímo z aktivních vulkánů. Během erupcí budou nejen sbírat energii, ale zároveň ochrání města v blízkosti sopky.
Čestní uznání, Jing Hao, Zhanou Zhang, Xingyue Chen, Jiangyue Han, Shuo Zhou, Čína

Symbiocity představuje novou typologii vězení. Symbiocity je navrženo do městských center tak, aby motivovalo vězně k navrácení do společnosti. Zároveň se snaží o maximální nezávislost na penězích daňových poplatníků prostřednictvím pěstování vlastních plodin na vertikálních zahradách a chování dobytku.
Čestné uznání, Khem Aikwanich, Nigel Westbrook, Thajsko, Austrálie

The Scraper má za úkol sbírat a spalovat odpad, který se hromadí v Pacifickém oceánu.
Čestné uznání, Jong Hyuk Lim, Seung Jun Park, Sung Wha Na, Jae Chung ko, Ho Young Yeo, Gyoeng Hwan Kim, Jižní Korea

Charybdis Waterscraper využívá odpad ve světových oceánech jako stavební materiál.
Čestné uznání, Nam Il Joe, Laura E. Lo, Mark T. Nicol, USA

Sedmý kontinent je tvořen kinetickými ostrovy, které dokážou čistit oceány od odpadků. Konkrétně v Great Pacific Garbage Patch, což je místo zvýšené koncentrace mořského odpadu, který se zde nahromadil kvůli Severopacifickému subtrobickému víru.
Čestné uznání, Park Sung-Hee, Na Hye Yeon, Jižní Korea

Vítězné projekty soutěže eVolo Skyscraper Competition naleznete zde.

Veronika Benešová
zdroj: www.evolo.us