Košice-Hornád – Nové městské centrum
Galerie(10)

Zanedbaná košická lokalita se změní na městské centrum. Soutěž vyhrálo pražské studio

Pozemek kolem řeky Hornád v Košicích o rozloze 124 hektarů má potenciál stát se moderním městským prostředím, zkvalitňujícím občanskou vybavenost včetně využití smart technologií.

Východoslovenské krajské město Košice vlastní přibližně čtvrtinu pozemků, podobně jako Košický samosprávný kraj a stát, zbytek území patří soukromým majitelům. Městská samospráva vyhlásila urbanistickou soutěž na území v závěru roku 2021. Podle informací webové stránky města z 15. června se přihlásilo 12 týmů a mezinárodní porota vybrala vítězný návrh, který pochází z dílny pražské projekční kanceláře Gogolák + grasse.

Řešené území
1. místo
1. místo
2. místo
2. místo
2. místo
3. místo
3. místo

Nové městské centrum by mělo v následujících desetiletích obsluhovat nejen spádové území Košic, okres Košice-okolí, ale prakticky má posloužit celému košickému regionu.

Také se uvažuje, že by nové centrum mělo přichýlit i některé orgány státní správy nebo zdravotnická zařízení, což by odlehčilo městské dopravě. Předběžně by v nové čtvrti mohlo trvale žít 18tisíc obyvatel, a navíc by tam denně docházelo za prací, různými službami nebo oddychem celkem 50- až 80 tisíc osob.

Město může využít i geotermální energii

Předseda poroty architekt Peter Beňuška řekl, že v Košicích se konala nejvýznamnější urbanistická soutěž od vzniku samostatného Slovenska, do které se mohli přihlásit architekti z jakékoli členské země EU.

„Pokud se na Hornádu vytvoří nové centrum, bude to jako by nové srdce Košic, do kterého budou mít blízko lidé z centra a sídlišť. Tyto urbanistické záměry mají velmi dalekosáhlé důsledky, ale vždy je nejdůležitější začít,“ uvedl Beňuška.

Řešené území
Řešené území |

Košice i vzhledem k dodávce geotermálního tepla z Ďurkova mají jedinečnou možnost, aby zde vznikla uhlíkově neutrální čtvrť, která bude unikátní v celé Evropě a v souladu s enviromentálními cíli Evropské komise.

Podle místopředsedy poroty Olega Hamana nebyl žádný návrh bezvadný. V případě vítězného návrhu rozhodla zejména jeho nadčasovost. Zaujalo svým inovativním řešením nového ostrova nebo zelených ploch pro krátkodobou rekreaci.

Porota vyzdvihla i propojení sídliště Dargovských hrdinů několika lávkami a podchody s nádražím a ulicemi v historickém centru města. Hlavní architekt Košic Petr Kropp o budoucnosti nové čtvrti řekl, že Útvar hlavního architekta ve spolupráci s dalšími zainteresovanými musí připravit všechny procesy, aby se co nejdříve mohlo začít se „zhmotněním“ vítězného návrhu.

1. místo
1. místo | Zdroj: Město Košice
1. místo
1. místo | Zdroj: Město Košice
1. místo
1. místo | Zdroj: Město Košice

Dopravu vyřeší komplexně

V současnosti se na řešeném území nacházejí většinou průmyslové areály nebo plevel. Lokalita kolem Hornádu má podle primátora Jaroslava Polačka velký potenciál. Myšlenkou nového městského centra se samospráva začala zabývat před třemi lety. Mělo by integrovat nejen bydlení, služby nebo státní instituce, zdravotní zařízení, ale i volnočasové aktivity a oddych v podobě např. kavárniček s výhledem na park.

Samospráva by tak komplexně vyřešila dopravu s důrazem na ekologické propojení s tradičním centrem města a všemi smart řešeními pro 21. století. O soutěži se primátor vyjádřil, že byla zorganizována kvalitně a od členů výběrové komise dostali i doporučení, jak pokračovat a které kroky jsou nezbytné například i k tomu, aby se Košice mohly ucházet o další evropské zdroje. Vítězný návrh je podle něho nadčasový a s kvalitními řešeními.

Urbanistická soutěž Košice-Hornád – Nové městské centrum
Lokalita: území mezi Prešovskou cestou, Rampovou ulicí, Palackého ulicí a železniční tratí
Rozloha: 124 hektarů

1. místo: projekční kancelář Gogolák + grasse (Praha, ČR)
2. místo: Zoidberg projekt (Košice)
3. místo: společnost Between (Bratislava)

Monika Voleková