Více než budova: přednáška norského studia Haugen/Zohar Arkitekter z Osla

Listopadová přednáška spolku KRUH bude věnována norskému studiu Haugen/Zohar Arkitekter a jejich udržitelnému přístupu v architektuře.

Kancelář HZA v roce 2007 založili Marit Justine Haugen (NO) a Dan Zohar (ISR). Toto menší studio se věnuje sociální a ekologické udržitelnosti a snaží se vytvářet cenově dostupnou architekturu. Jejich práce je společensky angažovaná a dotýká se i environmentálních otázek. Svůj základní postoj k architektuře shrnují větou: „Čím více odpovědnosti vezmeme na sebe dnes, tím lépe se nám bude žít v budoucnu.“ 

HZA Algard Centre
HZA Algard Centre |

Příklady udržitelného přístupu v architektonické tvorbě

V rámci norských národních turistických tras vytvořili v krajinné scenérii odpočívadlo Uredd, které se stalo velmi populární destinací. Důležitým prvkem na odpočívadle je kromě obnoveného památníku, velká betonová terasa, na které jsou situované lavice z charakteristického fauského mramoru a organický tvar budovy toalet.  Z terasy, ze které můžete sestoupit až dolů k břehům fjordu, je panoramatický výhled do okolí, na vrcholky hor a hladinu oceánu. 

Ateliér HZA se rovněž věnuje instalacím, dostupnému bydlení šetrnému k životnímu prostředí, úpravě veřejných prostranství a projektům kombinujícím architekturu a krajinářské řešení. Příkladem je renovace nábřeží řeky v norském městě Sandvika nebo úprava veřejných prostranství ve městě Ålgård, kde architekti navrhli kulturní centrum, kino nebo knihovnu. Svou společenskou angažovanost předvedli zástupci ateliéru nejen u instalace na norském sochařském bienále v roce 2006, kde skrze stavbu 500 prázdných stanů z bílých plachet poukázali na veřejný prostor, ale také u přestavby bývalé trafostanice v Oslo na společenské místnosti určené všem obyvatelům okolního domu.

HZA Sandvika River Promenade
HZA Sandvika River Promenade |

V podzimní části letošního cyklu naváže KRUH na předchozí přednášky z jara, na kterých vystoupila studia zohledňující ve své práci udržitelný přístup k architektuře. „Jsme rádi, že můžeme i v této nepředvídatelné době pokračovat v našem cyklu o severské architektuře. Architekti vybraných ateliérů souhlasí i s online přednáškami, a tak můžeme nejen českému publiku ukázat několik inspirativních příkladů a přístupů k architektuře ze Skandinávie,“ dodává architektka a zakladatelka Kruhu Marcela Steinbachová

Online přednáška ateliéru Haugen/Zohar Arkitekts
Kde? Facebookové stránky spolku Kruh, CAMP
Kdy? Čt 5.11. 19:30 hod. online
Akce proběhne zdarma. Přednášku a činnost spolku je možné podpořit zakoupením virtuálních vstupenek sítě GoOut. Více informací najdete na www.kruh.info

Slavíme 20 let

Spolek KRUH v roce 2020 slaví 20 let výročí od založení. Kromě pravidelných přednáškových večerů se zahraničními architekty pořádá také festivaly Den architektury a Film a architektura.

Přednášky jsou připravované v souladu s mimořádnými a ochrannými opatřeními Ministerstva zdravotnictví ČR. Program může být změněn podle aktuálních nařízení vlády ČR či zahraničních vlád a jejich opatření.

ZDROJ: SPOLEK KRUH