ASB 3/2024

Ve znamení pěti kruhů. Nejnovější číslo časopisu ASB zkoumá sportovní stavby

Sportovní šílenství letos nebere konce, po euforickém mistrovství světa v hokeji jsme se ocitli v sousedství vřavy fotbalového Eura a na dveře už klepe letní olympiáda. Všichni, kdo máme k tématům architektury blízko, se nevydržíme koukat jen na sportovní výkony samotné, ale detailně pozorujeme jejich kulisy a zajímáme se o příběhy sportovišť i o dopady velkých šampionátů na daná města.

Téma třetího letošního čísla časopisu ASB je proto jasné: sportovní stavby. Je to fascinující stavební typologie z mnoha důvodů. Aby mohly stadiony dobře sloužit lidem nejen při sportovním výkonu, ale i na tribunách, je často zapotřebí přijít s inovativním inženýrským řešením. Stadiony zároveň nevznikají ve vzduchoprázdnu, takže je jejich architektura vyjádřením ambicí a myšlenek dané doby.

A za třetí je sport už několik dekád také miliardovým byznysem, takže do populárních turnajů tečou obří finanční prostředky, se kterými jejich pořadatelé nakládají různě – někdy smysluplně pro zlepšení kvality života místních obyvatel, jindy zase zcela rozmařile. Z toho důvodu jsme se nechtěli v nejnovějším čísle věnovat jen sportovištím samotným, ale v kontextu také dalším aspektům, které s nimi neodbytně souvisí.

Paříž jako atypický příklad

A jaká jiná sportovně-společenská událost je toho lepším důkazem než právě olympijské hry. Ty letošní v Paříži budou z pohledu architektury a územního plánování o dost jiné, než jsme byli zvyklí z minulosti. Zatímco dříve si pořadatelské země dávaly záležet na tom, aby pro olympiádu postavily zbrusu nové a pokud možno „ikonické“ stadiony, ve Francii na to šli jinak.

Paříž tak nelila desítky miliard do sportovišť samotných, ale do svého dlouhodobého a velmi dobře koordinovaného rozvoje, protože chce být maximálně přívětivá ke svým obyvatelům. Jak se dozvíte v delším textu Petera Bednára, je to zásluha především silné vize, odhodlání a kompetencí ji realizovat – tedy přesně toho, co nám v Česku v současné době chybí.

Kromě Paříže se v novém čísle zaměřujeme i na zónu aktivit v Chořovu, aquapark v Kyjově, skatepark v Bratislavě nebo na stadion v Číně. Kromě sportovních staveb všam přinášíme i článek o centru nového Žižkova, o rekonstrukci obchodního domu Breda nebo reportáž z hotelu Orlík.

Časopis ASB 3/2024 si můžete jednoduše objednat zde nebo e-mailem na: distrib@jagamedia.cz. Doporučujeme výhodné předplatné časopisu ASB na celý rok s bonusem a dodáním domů či do kanceláře. Časopis také v prodeji v Praze v knihkupectví CAMP – Centrum architektury a městského plánování a v knihkupectví Page Five na Letné.