Vyberte to správné zdivo včetně malty a interiérové omítky

sika B 1078x608

Zdi jsou jednou z nejdůležitějších částí domu. Podpírají střechu a stropy a rozdělují prostor. Je proto žádoucí dát si záležet na výběru jednotlivých materiálů. Ukážeme vám jejich výhody a dáme vám také tip na soutěž s pohádkovou výhrou.

Upeč třeba chleba, postav třeba zeď. Ale z čeho?

Na trhu se vyskytuje několik druhů zdiva:
● Cihelné bloky – díky větším rozměrům je stavba rychlá, velkou výhodou jsou skvělé tepelně-izolační vlastnosti a dobrá akustika.
● Broušené cihly – mají zabroušené plochy, takže je stavba s nimi svižná a přesná, spotřebujete méně malty a minimalizujete riziko vzniku prasklin.
● Lícovky – nejvíce se využívají při konstrukci vrstvených zdí. Skvěle odolají povětrnostním vlivům a nemusíte je omítat.
● Tvárnice – díky nízké hmotnosti je stavba snadná. Velkou výhodou jsou také vynikající tepelně-izolační vlastnosti i zvuková izolace.

Klíčový je i výběr vhodné malty

Malty se dělí na základě 3 kritérií podle pojiva, typu zdiva a použití ve stavbě. V první kategorii najdete vápenné malty vhodné pro běžné zdění, vápenocementové a cementové s vyšší pevností a speciální malty. Podle použití rozlišujeme malty pro obvodové, nosné nebo výplňové zdi a příčky. Z hlediska typu zdiva rozlišujeme:
Malty pro běžné zdivo jsou vhodné pro plné i lehčené cihly, cihelné bloky i tvárnice,
malty pro přesné zdění z tepelně izolačních pórobetonových tvárnic,
malty pro termoizolační zdivo.

Interiérové omítky nejsou jen na ozdobu

Spousta lidí vybírá vnitřní omítky a štuky podle vzhledu. Kromě estetické funkce ale plní i zpevňující a ochrannou funkci zdiva. Navíc ovlivňují vlastnosti zateplení a akumulační vlastnosti místnosti. Klasická skladba na zdivo má 2 vrstvy, nejdříve nanesete cementový postřik, na něj pak přijde vrstva jádrové omítky.

interierove omitky 01

 

Jako podklad pod malbu nebo tapety se používá jemný štuk, který vyhladí a zjemní povrch. Existují ale i jednovrstvé omítky, kterými můžete omítnout například pórobetonové tvárnice.

Stavte hlavou a získejte zpět až 100 % hodnoty materiálu

Přihlaste svou stavbu do soutěže, nakupte produkty značek Sika, SCHÖNOX, KVK nebo KVK Parabit a vyhrajte zpět až 100 % jejich hodnoty až do výše 1 000 000 korun.

Podívejte se na www.stavtehlavou.cz, kde najdete všechny potřebné informace a tipy, jak získat skvělé odměny nejen jako stavitel, ale i jako řemeslník. Účastnit se můžete i pravidelných měsíčních soutěží na Facebooku, ve kterých na vás čekají poukázky do stavebnin v hodnotě několika tisíc korun.

ZDROJ: PR článek společnosti Sika CZ, s.r.o.