Škola flamenca i knihovna – Young Architect Award 2012

Škola flamenca i knihovna – Young Architect Award 2012

Letošní soutěž mladých nadějných architektů Young Architect Award 2012 zná své vítěze. Ze šedesáti přihlášených prací architektů do 33 let vybrala odborná porota 16 finalistů, mezi nimi české i zahraniční autory. Nejlépe si s tématem soutěže, hledáním řešení veřejného prostoru s historickou zátěží, poradili čtyři soutěžící včetně dvou žen.


19. září vyvrcholil již 4. ročník unikátní přehlídky prací začínajících architektů Young Architect Award. Absolventi stavebních fakult a architekti, kteří stojí na začátku své kariéry, několik měsíců pracovali na originálních řešeních problému veřejného prostoru s historickými vazbami. Zadání byla sestavena ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a často se jednalo o konkrétní lokality v Praze, Brně, Ostravě a Liberci. „Problémem, se kterým se porota musela vypořádat, bylo různé měřítko řešených úkolů: jak kvalitativně porovnat obsáhlé a náročné urbanistické řešení velkého rozsahu s komorním měřítkem malé stavby založené na detailu? I tato otázka nás vedla k nejvyššímu ocenění návrhů, které byly komplexní svým rozsahem i zpracováním,“ vysvětluje předseda poroty, Ladislav Kuba ze společnosti Kuba & Pilař architekti.

V soutěži mladých architektů zabodovaly ženy

Zpustlé historické centrum města Jerez de la Frontera v jihozápadním Španělsku si vybrala pro svůj projekt Zuzana Procházková. Absolventka FUA TU v Liberci proměnila nevyužívané náměstí v tančírnu pod širým nebem s podiem pro tanečníky i parkem. Porota její práci ohodnotila 1. místem v kategorii Projekty.

Z druhého místa a současně i z Ceny architekta Josefa Hlávky se radovala Tereza Komárková, která rovněž vystudovala FUA TU v Liberci. Zaměřila se na problém knihovny Martina Kabátníka v Litomyšli. „Nahrazením nevyhovující knihovny oživuje historické náměstí o nový veřejný prostor, komunikace a městské vybavení. Současně architektonicky intimně dotváří jedinečné historické prostředí,“ stojí v hodnocení odborníků. Komárková byla za inovativní přístup k řešení ohodnocena také mediálním partnerem soutěže portálem Archiweb.cz.

Ocenění míří i do zahraničí

Dvojice slovinských architektů Rok Škerjanc a Andrej Šeligo získala v hodnocení poroty 3. místo za svůj projekt úpravy prostranství okolo kostela ve francouzském městě La Clayette a vytvoření kulturního centra. Tento projekt zároveň zvítězil v anketě veřejnosti na webu soutěže.

Cenu rektora ČVUT za školní práci v kategorii Projekty udělili porotci Tomáši Zdvihalovi za jeho návrh revitalizace bývalého barokního kláštera Paulánů v Nové Pace. Kromě finanční odměny se autor může těšit na možnost načerpat nové zkušenosti na odborné stáži v jednom z ateliérů Equator European Architects.

Více informací k jednotlivým pracím: www.youngarchitectaward.cz/2012/cz/prihlaseni-skolni.asp?co=1; www.yaa.cz