Konference o šetrném stavebnictví ukáže, jak reagovat na Green Deal

Co konkrétně vyplývá z unijní Zelené dohody pro Evropu (Green Deal), jak se s těmito závazky vyrovnat a jak reagovat na závěry Klimatické konference OSN (COP26), která se konala koncem loňského roku v Glasgowě? To jsou hlavní otázky, na které bude zaměřen 8. ročník mezinárodní konference Šetrné budovy 2022. Akci pořádá Česká rada pro šetrné budovy.

Konference, která je již tradičně považována za nejprestižnější akci v oboru šetrného stavebnictví v ČR, proběhne online 22. února 2022. Letošní ročník se koná s podporou Rad pro šetrné budovy zemí V4, tedy Slovenska, Polska a Maďarska.

Jde o první velkou společnou akci Rad Visegrádské skupiny zaměřenou na udržitelný rozvoj. „Téma udržitelnosti dnes rezonuje napříč společností,“ říká Simona Kalvoda, výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy (CZGBC).  

Změna klimatu představuje největší výzvu naší doby, zároveň by ale měla být i příležitostí pro vytvoření nového, udržitelného modelu hospodářství. Green Deal i závěry klimatické konference budou mít obrovský vliv na nás i na prostředí, ve kterém žijeme. Člověkem budované prostředí přitom představuje velký potenciál pro snižování dopadů klimatické změny,“ konstatuje Simona Kalvoda. Cílem konference je představit vize, inspirace a příklady inovativních řešení z domova i ze zahraničí.

Úvodní přednáška bude zacílena na dosavadní vývoj šetrného stavebnictví a také na výzvy, trendy a rozvoj odvětví do budoucna. Na konferenci vystoupí i řada dalších světových odborníků na šetrné stavebnictví. Jedním z témat bude, jak dosáhnout uhlíkové neutrality. Kvůli pandemické situaci se akce koná online, jednotlivé příspěvky budou nahrány dopředu. Všichni mluvčí ale budou k dispozici „naživo“ při závěrečném Q&A.

red