Rekordní prodej pórobetonu

Rekordní prodej pórobetonu

Výrobce stavebního systému YTONG, společnost Xella CZ, dosáhla v roce 2007 rekordních hospodářských výsledků. Prodejem více než milionu krychlových metrů pórobetonových tvárnic zvýšila meziročně objem své výroby o 22,7 % a zároveň citelně posílila své postavení na domácím trhu stavebních materiálů.

Meziroční nárůst prodeje pórobetonu YTONG více než dvojnásobně převýšil růst stavební výroby v České republice. Naznačuje to trend, kterým se naše stavebnictví v současné době ubírá. „Stavebníci dnes preferují moderní materiály s vyšší přidanou hodnotou. Jsou ochotni a schopni zaplatit kvalitní zboží s nadstandardními tepelně technickými vlastnostmi. Preferují výrobky z přírodních surovin a materiály, které jim zajistí maximální komfort a přinesou dlouhodobé úspory energií,“ říká Igor Forberger, vedoucí marketingu Xella CZ.

To potvrzuje i úspěch loňské novinky s názvem Ytong Lambda. Jde o novou třídu pórobetonových tvárnic s ještě lepšími izolačními vlastnostmi. Přestože je cena novinky vyšší než u stávajícího sortimentu, prodala Xella od dubna do konce roku 2007 materiál Ytong Lambda přibližně pro 1000 rodinných domů. „I díky tomu je nárůst tržeb společnosti dokonce ještě vyšší, než růst objemu prodaného zboží,“ dodává Forberger. Celkové tržby společnosti v ČR přesáhly v loňském roce dvě miliardy korun, což představuje nárůst přibližně o 33 % proti předchozímu roku.

Většinu produkce pro český trh vyrobila Xella ve výrobních závodech v Hrušovanech, Chlumčanech a v Horních Počaplech, necelých 6 % z objemu prodeje zajistila dovozem z dalších evropských závodů. Prodaných 1 080 000 m3 zdiva v roce 2007 představuje materiál pro výstavbu přibližně 12 000 rodinných domů.