Praha musí IDS za Blanku zaplatit 183 milionů korun

Praha musí IDS za Blanku zaplatit 183 milionů korun

Praha musí společnosti Inženýring dopravních staveb (IDS) zaplatit za práce na tunelovém komplexu Blanka 183 milionů korun včetně úroků. Po několika měsících o tom dnes rozhodli arbitři. ČTK to řekl náměstek pražské primátorky Petr Dolínek. Magistrát původně uváděl výši 169 milionů korun plus sedm milionů úroků, na odpolední tiskové konferenci ale upřesnil, že úroky budou 13,9 milionu korun. Jde o dluhy za správu stavby do zhruba poloviny loňského roku. Obě strany budou dál řešit sporné faktury do současnosti.

„Mrzí mě, že je částka takto vysoká, ale jiný prostor pro vypořádání než cestou arbitráže nebyl,“ řekl Dolínek. „Na druhou stranu bude Praha muset zaplatit méně, než IDS původně žádala,“ doplnil. IDS, která požadovala 300 milionů korun, je podle mluvčího Pavla Kočiše s rozsudkem spokojena. „Jde o finanční i morální satisfakci,“ řekl Kočiš ČTK. Soud podle něj otevřel cestu k vypořádání dalších nároků, které vyplývají z rozšířených smluv s Prahou.

„Soud nám dal za pravdu, že posudky, které předkládala společnost IDS, nebyly správně koncipovány,“ uvedl na tiskové konferenci právník, který Prahu ve sporu zastupoval, Pavel Fráňa. IDS podle něj srovnávala Blanku s jinými podobnými stavbami, je ale třeba vycházet z nákladových cen.

Arbitráž rozhodla o nárocích IDS do června loňského roku. Magistrát očekává, že IDS vznese nárok na dalších dosud 12,5 měsíce smluvně nekrytých činností. Zatím není jasné, jestli i další nároky bude Praha řešit pomocí arbitráže. Nejprve si chce podrobně prostudovat spis a poradit se s právníky.

Firma IDS, která dohlíží na stavbu Blanky, kvůli dluhu na konci loňského roku pohrozila, že ze stavby odejde. Hrozbu odvolala, ale původně požadovaných 150 milionů zvýšila na dvojnásobek. Rozhodčí soud v únoru rozhodl, že IDS má na peníze nárok. Částku ale nestanovil. Zároveň dal protistranám možnost najít smírnou cestu. Smír se ale tehdy uzavřít nepodařilo.

Problematický Tunel Blanka bez napojení na Strahovský tunel vyjde na 37 miliard. Rozhodčí soud už řešil spory Prahy se stavební firmou Metrostav, kdy šlo o částky v řádu miliard korun. Dopravní stavba, která je součástí městského okruhu, by se po opakovaných odkladech měla otevřít 20. září. Rozhodčí soud už řešil spory Prahy se stavební firmou Metrostav, kdy šlo o částky v řádu miliard korun.

Zdroj: ČTK

Ilustrační foto: tunelblanka.cz