Archeopark Pavlov
Galerie(7)

Den Architektury se zaměří na tzv. Svobodnou architekturu a oslaví také 100 let Bauhausu

DEN ARCHITEKTURY zve od 1. do 7. října již po deváté na prohlídky jindy nepřístupných staveb, urbanistické procházky po známých i neznámých místech s poutavým výkladem odborníků, workshopy, přednášky či filmové projekce ve více než 80 městech a obcích po České republice a 16 městech na Slovensku.

Rok 2019 je spjatý hned s několika výročími a významné milníky domácí i evropské historie se tak přirozeně promítají i do letošního programu festivalu. Hlavním tématem je tzv. Svobodná architektura – stavby vzniklé u nás po roce 1989.

„Chceme ukázat, jak porevoluční vývoj ovlivnil naše prostředí a to jak v pozitivním i negativním smyslu. Svoboda po roce 1989 umožnila například pořádat architektonické soutěže o kvalitu, ne všechny obce a města ovšem využily tohoto nástroje k získání kvalitní současné architektury. I takové příklady chceme představit,“ popisuje zakladatelka a ředitelka Dne Architektury, renomovaná architektka Marcela Steinbachová.

Museum Kampa
Hotel Josef v Praze 2
Hotel Josef v Praze
Dům Radost v Praze
Arnoldova vila v Brně
Archeopark Pavlov

Druhá tematická linie 9. ročníku oslaví sté výročí od založení vlivné výmarské školy Bauhaus, která určila směr tehdejší architektury a umění a má dodnes velký vliv i na architekturu současnou.

Festival předehřeje jako „warm-up“ premiéra filmu The Human Shelter v pražském Světozoru. Hlavní město dále nabídne opravdu pestrý program. S dopravním urbanistou se zájemci mohou vydat na kole po nových zajímavostech v pražské dopravě, urbanismu a veřejném prostoru. Projížďka tramvají s architektem nabídne výklad o historii pražské kolejové MHD.

Za zmínku stojí procházky po zaniklých kinech či rockových klubech. S odborníky se vydáme po městských pasážích nebo prozkoumáme pražská nábřeží.

V rámci akce Hurá dovnitř! otevře své dveře s poutavým výkladem Skleněný palác na Praze 6, který je jednou z nejkvalitnější předválečných funkcionalistických bytových staveb v Praze, nebo bývalý Dům odborových svazů Dům Radost, tzv. „kachlíkárna“.

Dům Radost v Praze
Dům Radost v Praze | Source: Dům Radost

Přístupná bude i například románská Juditina věž, funkcionalistický palác Edison nebo centrum DOX. Zajímavou prohlídkou nabídne Hotel Josef se skleněným schodištěm Evy Jiřičné. Den Architektury myslí i na nejmenší, pro které je připraven program například v Museu Kampa.

Museum Kampa
Museum Kampa | Source: Museum Kampa

Brno v programu nabídne například lektorskou prohlídku historie a nepřístupných míst Místodržitelského paláce, tradiční procházku s Martinem Malečkem netradiční trasou po Lesné nebo prohlídku nového kostela blahoslavené Restituty s autorem, architektem Markem Janem Štěpánem.

Program Kolama novýma Brnama pod svým názvem skrývá cyklovyjížďku s architekty. Dále se v Brně vydáme po stavbách architekta Josefa Arnolda a své dveře ke komentované prohlídce otevřou například administrativní centrum Trinity, „Bílý dům“ nebo Knihovna Filozofické fakulty MU.

Arnoldova vila v Brně
Arnoldova vila v Brně | Source: Arnoldova vila

Na Moravě nesmí chybět ani program spojený s vínem v Čejkovicích se vypravíme do běžně nepřístupných vinných sklepů. Veřejnosti se otevřou jindy nepřístupné interiéry a exteriéry Archeoparku v Pavlově. Ve Frýdku Místku nás hlavní architekt Ondřej Zdvomek provede po nejdivočejších fasádních úkazech, a ukáže jak si představuje, že by to mohlo jít.

Procházka s názvem Jaroměř po roce 89 ukáže, co ve městě bylo před revolucí a co tam je dnes. V Žatci se vydají pěškobusem po nových stvabách, které vyrostli také po roce 1989. Zajímavý program nabídne i procházka s architektem Ondřejem Pchálkem Zábřehem takovým, jaký byl v předvečer Sametové revoluce.

V Řevnicích zblízka prozkoumají domy z času totality a domy z času svobody. Vizovice u Zlína otevřou široké veřejnosti cenami ověnčenou stavbu český EXPO pavilon doplněnou uměleckými díly Koma Modular.

Podrobný program Den architektury na www.denarchitektury.cz.

ZDROJ: PR článek Dne Architektury