Česká společnost zabezpečí 100 km dlouhý úsek litevské železnice

Moderní řídicí a zabezpečovací technologii nainstaluje na litevské koridorové trati Kaunas–Kybartai společnost AŽD Praha. Přední český výrobce a dodavatel zabezpečovacích zařízení tak obstál mezi silnou konkurencí zahraničních firem, které měly o zakázku v hodnotě více než 260 milionů korun rovněž zájem. Práce budou zahájeny v letošním roce, realizace je plánována na 3,5 roku.

Smlouvu o instalaci zařízení v Litvě podepsalo začátkem letošního roku konsorcium AŽD Praha a litevská společnost UAB FIMA, která je jednou z nejvýznamějších stavebních firem v oblasti železniční dopravy v Litvě. Celková hodnota zakázky včetně stavební části  je téměř 1 miliarda  Kč.

„Máme velkou radost z tohoto úspěchu. Zvítězit nebylo vůbec jednoduché. Původní česká technologie, práce českých inženýrů a techniků se tak dostává do další země, a to v době, kdy se i pobaltské státy potýkají s dopady ekonomické stagnace,“ říká Ing. Zdeněk Chrdle, generální ředitel AŽD Praha.

V Litvě bude instalováno 9 kusů elektronického stavědla ESA 11, které slouží k zabezpečení a řízení provozu ve stanicích, a dvoukolejného elektronického automatického bloku ABE-1.  Tento systém, jímž jsou vybaveny také některé české tratě, lze modifikovat pro jakýkoliv zahraniční železniční systém. Funguje tak například na Slovensku a v dalších zemích.

Český výrobce si vítězstvím v této zakázce otevírá dveře k širší účasti na projektu „Baltica“, který zahrnuje kompletní rekonstrukci koridorových tratí v pobaltských státech.

Zkušenost se zahraničními zakázkami má česká společnost AŽD také například z Balkánu, Běloruska, Indie či Egypta.  V současné době jedná  AŽD o dodávkách svých systémů v Řecku, Turecku a Iránu.

Zdroj: AŽD Praha, s. r. o.