Vladimir 518

Vladimir 518 podebatuje o poválečné architektuře v Plzni

Závěrečný díl série o architektuře let 1948–1989, kterou připravil plzeňský spolek Pěstuj prostor, se uskuteční v pátek 16. prosince od 17:30 hodin v Šafránkově pavilonu LF UK v Plzni. Pozvání přijal rapper, vizuální umělec a znalec architektury Vladimir 518, který se v přednášce zaměří na československou „architekturu 58–89“.

Sám Vladimir 518 přiznává, že jeho cesta k hlubokému porozumění pro architekturu předrevolučních desetiletí začínala nelibostí. Když ale začal pátrat po odpovědích na otázky, které sám sobě kladl („Jak tohle mohli postavit?“), postupně odhaloval nejrůznější souvislosti a jeho původní postoj se změnil v nadšení. Jeho názorový obrat a oddanost věci vyústily až do snahy o narovnání vztahů mezi širokou veřejností a stigmatizovanou architekturou let 1958–1989.

Coby editor jí věnoval stejnojmennou dvousvazkovou publikaci, která vyšla v letošním roce. O monumentální (dvoj)knize, na které více než deset let spolupracoval s třiceti odborníky, historičkami a historiky architektury, říká, že „představuje pokus předat lidem optiku, kterou se na to díváme“. Kromě knihy chystá Vladimir 518 v rámci tohoto svého projektu i televizní seriál a celovečerní film.

„Během přednášky v Plzni bude Vladimir hovořit nejen o nejzajímavějších osobnostech, ale představí i další tvůrce, stejně jako donedávna zapomenutá či nedoceněná díla tohoto období,“ uvádí dramaturg série Petr Klíma z pořádajícího spolku.

Vstupné na akci činí 50 Kč. Vstupenky budou k dispozici na místě a v předprodeji na plzenskavstupenka.cz a GoOut.cz.

red