Titul Urbanistický projekt roku 2021 získala studie pražského brownfieldu

15814
Zdroj: Jiran a partner architekti s.r.o.; SUM. architekti

Cílem soutěže je seznámit nejširší odbornou i laickou veřejnost s důležitostí územního plánování. Soutěž je vypsána na podporu realizace kvalitních územních i regulačních plánů, urbanistických studií i koncepčních řešení částí územních celků, měst, obcí i krajiny.

Projekty ukazují velmi vysokou úroveň zpracování, velký rozsah, hloubku a široký záběr řešení jednotlivých lokalit. Soutěž tak odráží důležitost a význam kvalitního zpracování studií pro přípravu územních plánů, jejich změn i investičních záměrů. Více informací se dozvíte na webových stránkách.

Do soutěže se v roce 2021 přihlásilo celkem 16 velmi hodnotných a zajímavých urbanistických projektů. Soutěž vypisuje tradičně Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, spolu s Ministerstvem pro místní rozvoj, Asociací pro urbanismus a územní plánování ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Českým svazem stavebních inženýrů a s podporou Ministerstva průmyslu a obchodu.

Projekty z Česka i ze Slovenska

Z 16 přihlášených urbanistických projektů v roce 2021 je hned 5 velkých projektů z Prahy, celkem 3 projekty nás zavedou do Moravskoslezského kraje, po 2 projektech mají zastoupení kraje Středočeský a Jihomoravský, dále se seznámíme s projekty v Libereckém, Královéhradeckém kraji a Vysočina. Jeden projekt je také ze Slovenska.

Rada soutěže ocenila chuť a odvahu i slovenských architektů a investorů představit i jejich práci a umožnila podání přihlášky jejich projektu v roce 2021. Zároveň pro další ročníky otevřela soutěž i pro účast dalších zahraničních projektů.

Odborná porota Urbanistického projektu roku 2021 byla složená tradičně ze zástupců vypisovatelů.  Předsedou poroty je doc. Ing. arch. Petr Durdík, z Asociace pro urbanismus a územní plánování ČR, dále v porotě zasedne Ing. arch. Josef Morkus, Ph.D., za Ministerstvo pro místní rozvoj, Ing. arch. Jan Fibiger, CSc. a Ing. arch. Jiří Vasiluk, CSc., za Nadaci pro rozvoj architektury a stavitelství, Ing. Pavel Křeček, z České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Ing. Adam Vokurka, Ph.D., za Český svaz stavebních inženýrů.

Výsledky soutěže byly vyhlášeny a představeny na slavnostním večeru, který se uskutečnil v Nadaci ABF 28. června 2021 a který moderovala Ester Geislerová. Uděleny byly nominace, titul, cena veřejnosti a také zvláštní ceny. Držitelé titulu získaly symbolické křišťálové razítko v designu Ronyho Plesla ze Sklárny Rückl.

Aktuálně jsou všechny projekty až do konce září 2021 k vidění na výstavě v Galerii Nadace ABF, Václavské náměstí 31, Praha 1 a seznámit se s nimi bude moci veřejnost i na veletrhu FOR ARCH 2021.

red