Známe vítěze Ceny Czech Grand Design 2020

Zdroj: Czech Grand Design

Patnáctý ročník Cen Czech Grand Design má své vítěze. Ve středu byly v přímém přenosu na ČT art vyhlášeny nejlepší počiny za rok 2020. Letošními Grand designéry, tedy absolutními vítězi ročníku napříč kategoriemi, se stala dvojice Eduard Herrmann a Matěj Coufal. Do Síně slávy byl za celoživotní přínos oboru uveden Jiří Pelcl.

Vzhledem k přetrvávajícím opatřením proběhlo letošní vyhlášení pouze na televizních obrazovkách bez fyzicky přítomných hostů i oceněných. Finalisté byli zachyceni v dokumentu, který protkal přímý přenos. Cenu navrženou loňskou Grand designérkou Lucií Koldovou si vítězové převezmou při společném setkání začátkem června.

Grand designér roku

Spolupráce designérů Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala začala už během studia na UMPRUM a od té doby kontinuálně předvádějí výsledky své rozmanité práce a především svěží přístup k designu. Pozornost poutají jejich úspěšné spolupráce se známými výrobci i vlastní projekty včetně výstav. Nově si do výčtu svých úspěchů mohou přidat i nejvyšší ocenění Cen Czech Grand Design, titul Grand Designéři roku – Cena Erste Premier a Designéři roku 2020 – Cena Ministerstva kultury ČR.

Capsule Lucis, Herrmann a Coufal | Zdroj: Czech Grand Design

Baví nás, jak nikdo nedokáže definovat, co vlastně design je, máme tak velké pole možností, co dělat,“ uvádějí Eduard Herrmann a Matěj Coufal, čerství Grand designéři roku 2020 a svými slovy jen potvrzují nesmírně široký záběr své činnosti, a to nejen v produktovém designu.

Designéři Eduard Herrmann a Matěj Coufal | Zdroj: Czech Grand Design

Tématem jejich tvorby se staly nejen běžné věci každodenního života jako věšáky, lampy, police, stolky a židle, ale například i kompletní informační systémy měst. Navazují na úspěšné spolupráce s výrobci mmcité či Master & Master a v loňském roce představili minimalistické svítidlo Capsule pro firmu Lucis a skříňku Roletta ve spolupráci s firmou FUTURO.

Rolleta Futuro, Herrmann a Coufal | Zdroj: Czech Grand Design

Na druhou stranu se ale jejich studio neomezuje jen na spolupráci s výrobci. V jejich tvorbě se odráží také nová role designu ve společnosti a redefinice jeho významu. „Studio Herrmann & Coufal bere kreativní iniciativu do svých rukou a v autorských projektech se snaží hledat alternativní cesty týkající se nejenom funkce a formy, ale i komplexní teorie a pozice designu obecně,“ popisuje tvorbu dua Herrmann & Coufal kurátor a publicista Adam Štěch.

Balance pro Hornbach, Herrmann a Coufal | Zdroj: Czech Grand Design

„Loni v tomto duchu pokračovali s experimenty v rámci fenoménu „do it yourself“ a vystavili kolekci svítidel, která vznikla ve spolupráci se společností Hornbach. Každé ze tří polohovatelných svítidel je vyrobeno ze standardních materiálů a prefabrikovaných součástek, které lze snadno v Hornbachu zakoupit. Designérské duo zároveň ke všem svítidlům vytvořilo detailní plánek, aby si každý, kdo chce, takové světlo mohl sám doma vyrobit. Tento alternativní přístup vzdávající hold významným osobnostem, jako byli například Enzo Mari nebo Achille Castiglioni, se zdá být v současné krizi velmi aktuální a ukazuje, jakým způsobem se design může podílet na celkové proměně společnosti a řešení jejích problémů,“ komentuje tvorbu vítězů Adam Štěch.

Výrobce roku

Návrat k tradiční řemeslné výrobě ocenila Akademie v kategorii Výrobce roku, kterou vyhrála Tkalcovna Kubák za textilní produkty pro studia Durch Duo a IHOR.

Výrobce Tkalcovna Kubák, studio IHOR | Zdroj: Czech Grand Design

Objev roku

Objevem roku se stalo Lappa studio za kolekci akustických panelů Eclipse, se kterými už druhý rok přitahují pozornost k problematice akustiky v místnostech a boří představu o nevyhnutelně nudném technickém řešení akustických panelů. Lappa studio získává studijní cestu věnovanou Českými centry v jedné z 26 metropolí, kde mají své zastoupení a pomáhají rozvíjet kulturní vztahy mezi zeměmi a prezentují kreativní průmysly.

Lappa Studio, kolekce Eclipse | Zdroj: Czech Grand Design

Síň slávy

Do Síně slávy za celoživotní přínos oboru letos vstupuje Jiří Pelcl. Designér, architekt, pedagog a bývalý rektor UMPRUM je již několik dekád jednou z nejvýraznějších osobností české designérské scény, kterou pomáhal během 90. let budovat. V rámci své kariéry působil i jako interiérový architekt pro Václava Havla na Pražském hradě a vedle své vlastní autorské činnosti se věnuje také designu pro průmyslovou výrobu.

Od partnerů ASB

Jiří Pelcl | Zdroj: Czech Grand Design

Jeho návrhy pro Český porcelán a sklárnu Crystalex se staly ikonami českého designu a dodnes pokračuje jeho spolupráce s předními českými značkami, jako jsou mminteriér, Bomma, Le Bon, Preciosa, Verreum, Egoé, Master & Master a další. Jiří Pelcl patří mezi nejvýznamnější porevoluční osobnosti naší kultury. To potvrzuje nejenom jeho uvedení do Síně slávy Czech Grand Design, ale i jeho plánovaná retrospektivní výstava v Moravské galerii v Brně.

Výsledky Czech Grand Design 2020

Absolutní vítězi, Grand designéři roku – Cena Erste Premier:
Herrmann & Coufal

Designér roku – Cena Ministerstva kultury ČR:
Herrmann & Coufal / svítidla Lift, Tension a Balance DIY projekt (Hornbach), svítidlo Capsule (Lucis), skříňka Roletta (FUTURO)

Grafický designér roku:
20YY designers / vizuální identita pro Muzeum literatury

Výrobce roku – Cena Design pro export:
Tkalcovna Kubák / kolekce dek, plédů, koberců, ložního povlečení (Durch Duo), textilní produkty (IHOR)

Objev roku:
Lappa studio / akustické panely Eclipse

Síň slávy:
Jiří Pelcl

red
ZDROJ: Czech Grand Design