Studenti architektury soutěžili o nejlepší návrh lesní školy

Studenti architektury soutěžili o nejlepší návrh lesní školy

Na slavnostní vernisáži dne 23. března 2013 vyhlásila společnost Xella CZ vítěze již 18. ročníku mezinárodní architektonické soutěže pro studenty. Letos studenti soutěžili o nejlepší návrh zázemí Lesní školy v neobyčejné obci Zichovec ve Středočeském kraji.  Porota složená z významných českých a slovenských architektů se shodla, že nejlepší práci odvedli Eva Šišková, Katarina Škodová a Miroslav Šestina z Fakulty architektury STU Bratislava.

Studenti měli za úkol vytvořit prostor pro vzdělávání – pro vzájemné tvořivé předávání mezi lidmi. Inspirativní místo schopné podpořit vznik skutečného společenství mezi dětmi a dospělými, s atmosférou otevřenosti a nezaujaté alternativy vůči většinovému vzdělávacímu systému. Koncept byl zasazen do vesnice Zichovec, která leží na okraji přírodního parku Džbán. „Stavíme vesnici, která vychází vstříc potřebám obyvatel. Proto jsme rádi, že se sešlo tolik návrhů, jak propojit školu s přírodou a nabídnout dětem prostor k přirozenému učení se,“ řekl Ivan Husák, starosta obce Zichovec. Kromě multifunkčního centra s pivovarem, které je místem setkávání obyvatel, má v plánu postavit i mateřské centrum nebo dům pro seniory. „Obec má poskytnout zázemí obyvatelům a podporovat jejich sociální a kulturní život,“ vysvětlil, proč uvítal rozhodnutí společnosti Xella zadat studentům právě návrh lesní školy v jeho obci.

Soutěž poprvé v osmnácti letech svého konání kromě estetického a funkčního požadavku na stavbu přidala také stránku trvale udržitelného stavění. „Od roku 2020 bude možné stavět už jen domy s velmi nízkou spotřebou energií. Proto jsme studentům chtěli otevřít dveře do světa pasivních a nízkoenergetických staveb, které budou navrhovat během své kariéry,“ vysvětluje Hana Šimánová ze společnosti Xella, koordinátorka projektu.

Architekt Vlado Milunič zdůraznil, že architektura by měla napomáhat k budování takové civilizace, která nebude anonymní a bude respektovat přírodu. „Po minulých civilizacích zůstaly ruiny kamenných měst zarostlé vegetací. Pokud se nevrátíme zpět k moudrosti venkova a nezačneme stavět města, které respektují přírodu a šetří energii, po té naší „civilizaci“ zůstanou jen hromady odpadků všeho druhu.“

Výstava soutěžních projektů se ze Zichovce pak přesune do Senátu PČR, kde bude k vidění od 14.5 do 3. 6. 2013. Ocenění studenti jsou odměněni cenami ve výši 1500, 1000 a 500 euro a třemi věcnými cenami v hodnotě 150 euro.

1. místo – Bc. Eva Šišková, Bc. Katarina Škodová, Bc. Miroslav Šestina  (FA STU Bratislava)
2. místo – Martin Hložka (FA VUT Brno), vedoucí Ing.arch. Pavel Jura
3. místo – Jiří Mach (FA VUT Brno), vedoucí Ing.arch. Pavel Jura
4. místo, odměna – Lenka Gulačová, Linda Pišová, Zdeňka Sedláková  (FA VUT Brno), vedoucí doc. Ing.arch. Gabriel Kopáčik, Dr.
5. místo, odměna – Jitka Vančurová  (FA VUT Brno), vedoucí Ing.arch. Pavel Jura
6. místo, odměna – Juraj Prokipčák, Lukáš Makuch  (STU Bratislava)
Cena starosty – Lenka Půžová  (FA VUT Brno), vedoucí Ing.arch.Jan Kratochvíl

-vb-
zdroj: www.ytong.cz
foto: Ladislav Šeiner, Slávek Židek

Komentáře