Přihlásit se do 5. ročníku České ceny za architekturu je možné do 1. dubna

Mateřská škola Nová Ruda

Do středy 1. dubna je možné podávat přihlášky do letošního ročníku České ceny za architekturu. Soutěžní přehlídka České komory architektů je stejně jako v předchozích ročnících otevřena architektonickým realizacím postaveným na území České republiky za posledních pět let (od ledna 2015 do prosince 2019).

Díla budou hodnocena bez rozlišení kategorií sedmičlennou mezinárodní odbornou porotou. Architekti mohou své realizace vložit do jednoduchého on-line formuláře, účast v přehlídce přitom není spojena s žádnými náklady na straně soutěžících. Z přihlášení do soutěže jsou vyloučena ta díla, která se v loňském i předloňském ročníku dostala do užšího okruhu nominací.

Porotci po uzavření přihlašování vyselektují do konce května 2020 do užšího okruhu až 50 nominovaných děl. Z tohoto počtu následně vybere porota zhruba 5 až 10 prací, kterým bude uděleno čestné označení Finalista ČCA, a z nichž zvolí držitele hlavní ceny.

Udělena bude také cena za výjimečný počin, jejíž výběr provádí Akademie a Grémium ČCA, a ceny partnera, jejichž laureáty navrhují partneři ČCA. Kdo v letošním ročníku uspěl, bude oznámeno na slavnostním galavečeru, který se uskuteční 24. listopadu 2020 ve Foru Karlín.

Mezinárodní odborná porota

Práci architektů bude hodnotit sedm erudovaných zahraničních expertů. Je mezi nimi krajinářský architekt, urbanista a akademik Henri Bava (Francie), spoluzakladatel ateliéru Agence Ter působícího v Paříži, Karlsruhe, Šanghaji a Los Angeles.

Zaměřuje se na snoubení oblasti architektury, urbanismu a krajinářské architektury v pestrých projektech parků, veřejných prostranství, územních plánů a městského plánování.

Další porotkyní je architektka Alessandra Cianchetta (Velká Británie) praktikující ve vlastním ateliéru sídlícím v Londýně a Paříži. Ateliér zpracovává projekty z oblasti architektury i urbanismu se zvláštním zájmem o regeneraci městských ploch a kulturní či administrativní objekty. Cianchetta je aktivní také v akademické sféře.

V porotě ČCA 2020 dále zasedá architektka Jeanne Dekkers (Nizozemsko), která vede v Delftu vlastní ateliér pracujícím na široké škále projektů – návrhům vzdělávacích zařízení, objektů pro bydlení, interiérovému designu včetně designu nábytku, ale i územním plánům. Dekkers je velmi aktivní v akademické i odborné sféře, věnuje se také publikační činnosti.

Členkou poroty je architektka a teoretička Gillian Horn (Velká Británie), která se aktuálně realizuje v akademické sféře a výzkumu, současně je hlavní přispěvatelkou magazínu Royal Institute of British Architects (RIBA). Do loňského roku působila 15 let v ateliéru Penoyre & Prasad.

Další z porotců, architekt Csaba Nagy (Maďarsko), působí ve vlastním ateliéru Archikon Architects řešícím projekty širokého záběru – přestavby i novostavby veřejných, komerčních, rezidenčních a průmyslových budov. Aktuálně je členem představenstva maďarské asociace architektů.

V odborné porotě dále zasedá architekt Štefan Polakovič (Slovensko), spoluzakladatel ateliéru GutGut, jehož realizace byly na Slovensku oceněny cenou ARCH, Cenou Dušana Jurkoviča a čtyřikrát Cenou za architekturu CE-ZA-AR. Polakovič je současně spoluzakladatelem úspěšného bratislavského festivalu DAAD.

Výčet sedmičlenné poroty uzavírá architekt Jeroen van Schooten (Nizozemsko) působící ve vlastním, předním nizozemském ateliéru V Architectuur sídlícím v Amsterdamu. Vedle toho se angažuje také veřejně v rámci profesních sdružení.

Zdroj: Česká komora architektů

RubrikySoutěžeŠtítky