asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví

Mladí architekti vidí jako nejproblematičtější brownfields v Ostravě, Praze a Brně

28.07.2014

Bývalá skladiště, výrobní haly, důlní areály s ekologickou zátěží, nevyužívané železniční objekty – takovými lokalitami se zabývali studenti a mladí architekti do 33 let v soutěži Young Architect Award 2014. Soutěžící hledali možnosti, jak do problematických městských lokalit navrátit život a využít je co možná nejlépe ve prospěch obyvatel města. Do uzávěrky 3. 7. 2014 se přihlásilo celkem 54 prací, nejvíce účastníků pochází z ČR, mezinárodní rozsah však soutěži dávají také práce autorů ze Slovenska. Soutěž se koná již 6. rokem a podporují ji přední čeští architekti v čele s Bořkem Šípkem a dalšími osobnostmi.

S tématem „Bolavá místa měst a obcí – opuštěný industriál“ se letošní soutěž zaměřuje např. na revitalizaci bývalých dolů v Ostravě, nevyužívané elektrárny v pražských Holešovicích, původních výrobních hal Baťových závodů ve Zlíně a brownfields v Brně. Zadání soutěžních prací připravovali zástupci konkrétních měst a vychází ze skutečných lokalit nevyužívaných výrobních objektů a technických areálů. Účastníci si však mohli zvolit i vlastní místo, které považují za problémové, a jež splňuje kritéria soutěže. Z 54 přihlášených prací jich nejvíce pochází od autorů z Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava, dále Vysokého učení technického v Brně a Českého vysokého učení technického v Praze. Tématu oživení industriálních městských lokalit se věnovaly některé práce již v loňském ročníku soutěže. Ocenění získal např. projekt na zlepšení okolí stanice metra Nádraží Holešovice v Praze či úpravu okolí řeky v Brně.


Soutěžní práce zhodnotí profesionálové z řad předních architektů. „Brownfields představují mimořádný rozvojový potenciál měst, který je také v mnoha evropských destinacích pozitivně využívaný,“ říká Tomáš Šenberger, předseda odborné poroty (Fakulta stavební ČVUT v Praze). „Jedním z úkolů, který před architekty, především mladými, stojí, je aktivní účast v diskuzích o navrácení opuštěných industriálních ploch se zachováním průmyslového dědictví do organizmu města,“ doplňuje Šenberger. Patronem soutěže se stal světově uznávaný architekt Bořek Šípek.

Na autory nejúspěšnějších projektů čekají finanční odměny a věcné ceny. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne 16. 9. na jubilejním 25. mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH v Praze. Zde si bude moci nápady mladých architektů prohlédnout také široká veřejnost v rámci putovní výstavy, jejíž první zastávka je právě na veletrhu FOR ARCH. Odtud následně zavítá i do dalších měst.

Více informací: www.yaa.cz

Termíny Young Architect Award 2014:
- Jednání odborné poroty - 3. - 4. 9. 2014
- Hlasování veřejnosti na www.yaa.cz - 8/2014    
- Slavnostní vyhlášení výsledků - 16. 9. 2014
- Putovní výstava 9/2014 - 4/2015

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media