Jihočeská filharmonie z modulů?

Jihočeská filharmonie z modulů?

Vizovická společnost KOMA Modular, která na sebe upozornila mimo jiné výstavbou ceněného českého pavilonu EXPO 2015 v Milánu, s podporou Jihočeské filharmonie pořádá mezinárodní ideovou architektonickou soutěž na projekt kulturního multifunkčního centra.

Jihočeská filharmonie dlouhodobě trpí tím, že nemá koncertní stánek, který by odpovídal akustickým a společenským podmínkám Jihočeské filharmonie. A to i přesto, že již v roce 2008 vznikl projekt Rejnok od světoznámého architekta Jana Kaplického. Ten však kvůli vysoké ceně 2 miliard korun a nákladnému případnému provozu do dnešních dnů nevznikl. Alternativou by tak mohla být nesrovnatelně levnější modulární víceúčelová stavba. Na to, zda je to myšlenka utopická, či naopak reálná a atraktivní, by mohly odpovědět návrhy mladých architektů z celé Evropy v rámci architektonické ideové soutěže ModulaArch, kterou v průběhu března vypíše firma roku 2015, vizovická společnost KOMA Modular.  

Martin Prokš, Marek Přikryl: modulární mateřská škola na střeše Provozní budovy Národního divadla; zvláštní ocenění, 3. ročník, 2009; zdroj: archiv společnosti KOMA Modular.

Je možné postavit koncertní sál Jihočeské filharmonie z modulů?

Vizovická společnost KOMA Modular, mezi jejíž úspěchy patří mimo jiné prestižní ocenění za český pavilon EXPO 2015 v Milánu v podobě bronzové medaile za architekturu a stavební technologii, chce opět rozhýbat diskuzi o výstavbě koncertního sálu v Českých Budějovicích. „Projekt Rejnok je krásný a ojedinělý, nicméně je velice složité tento projekt i případný provoz budovy zafinancovat.“ vysvětluje marketingový ředitel KOMA Martin Hart, proč se jeho společnost rozhodla vypsat mezinárodní architektonickou soutěž právě na projekt kulturního centra v Českých Budějovicích. K tomu dodává: „Jedná se o ideovou soutěž, není to tak, že chceme tvrdit: v Českých Budějovicích musí stát víceúčelové centrum z modulů. Chceme hlavně ukázat možnosti modulární architektury, proto vypisujeme mezinárodní ideovou soutěž, kterou jako společnost komplexně dotujeme.“

Ing. arch. Ondřej Mundl: přístavba soukromé vysoké školy STING Brno; vítězný návrh 5. ročníku soutěže ModulArch, 2011; zdroj: archiv společnosti KOMA Modular.

Cílem mezinárodní ideové soutěže ModulArch, která je dotována cenami v celkové hodnotě 135.000 Kč a jež bude probíhat v angličtině, je tedy ukázat možnosti modulární architektury jako takové. Hlavními výhodami modulární stavby by byly nesrovnatelně nižší náklady na výstavbu i provoz, velmi rychlá výstavba a případně snadná rozšiřitelnost, či přemístitelnost. Je ovšem možné navrhnout skutečně kvalitní koncertní sál z modulů tak, aby splnil jak akustické nároky, tak nároky architektonicky reprezentativní budovy Jihočeské filharmonie? To by architektonická ideová soutěž ModulArch měla poodhalit. K účasti v soutěži budou vyzváni studenti architektury z České republiky, Rakouska, Holandska, Německa, Itálie, Francie či Polska nebo Slovenska. Soutěž je určená pro studenty architektury a stavitelství, absolventy architektury do 5 let od ukončení studia, přičemž architektonické týmy mohou být doplněné jinými odborníky, ale min 50% týmu musí tvořit studenti či absolventi.

Martin Prokš, Marek Přikryl: Návrh domova pro seniory Praha Strašnice systémem prostorové modulace;  1.cena, 6. ročník, 2012; zdroj: archiv společnosti KOMA Modular.

Modulární stavební systém

Modulární stavební systém je již několik desetiletí velice oblíbený ve světě, v České republice je však zatím i přes výstavbu modulárního pavilonu EXPO stále v plenkách „Touto mezinárodní soutěží chceme ukázat jak radním Českých Budějovic, tak zejména obyvatelům města, široké, ale i odborné veřejnosti, co vše modulární výstavba dokáže. Proto jsme oslovili k účasti v porotě zahraniční architekty z Holandska či Itálie, ale také českého virtuóza Václava Hudečka.“ přibližuje Martin Hart. Nechme se tedy překvapit, jaké projekty předloží mladí evropští architekti. Pak se možná debata na téma výstavby multifunkčního kulturního centra v Českých Budějovicích ještě více rozproudí.

CHYBIK+KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS, s. r. o.: Český pavilon na EXPO 2015, Milán, Itálie; zdroj: archiv společnosti KOMA Modular

Zdroj: PR článek společnosti KOMA MODULAR

Komentáře