Czech Grand Design: Nominace 2012

Czech Grand Design: Nominace 2012

Výstavní sál Národního technického muzea v Praze i letos hostí výstavu nominovaných prací na výroční Ceny Akademie designu ČR. Na stylizovaném velodromu od tvůrců ze studia Hippos design je k vidění ten nejlepší design, který u nás za poslední rok vzniknul. Výstava poběží až do 31. března a bude se průběžně proměňovat, aby zdůraznila užší nominace v jednotlivých kategoriích.

Akademie designu ČR, která je tvořena 51 aktivními kurátory, teoretiky a publicisty, nominovala do prvního kola celkem 134 subjektů. Soutěží se letos v osmi kategoriích: Designér roku, Módní designér roku, Designér šperku roku, Grafický designér roku, Fotograf roku, Obchod roku, Výrobce roku a Objev roku. Kdo získá nejvíce hlasů napříč všemi kategoriemi, bude tradičně zvolen Grand designérem roku. Erste Premier, generální partner Cen, poskytne vítězi Grand Designér roku částku 100 000 Kč na vytvoření ceny pro další ročník. Tu letošní vytvořila autorská dvojice Zdeněk Vacek a Daniel Pošta, kteří v loňském roce zvítězili se svým projektem Virus. Na vítěze čeká růžová vata na zlaté tyčce symbolizující opojný a prchlivý pocit vítězství a zároveň to, že vítězný designér je ve vatě.

Vedle slavných jmen se mezi nominovanými objevuje velké množství zástupců mladé designérské generace. Jim je určená kategorie Objev roku, kterou letos zaštiťuje firma Preciosa. Nominované práce v této kategorii jsou k vidění na speciální výstavě ve Window Gallery České spořitelny od 2. 2. do 31. 3. 2013. Vítěz bude mít možnost realizovat svůj návrh ve spolupráci s firmou Preciosa a jet na veletrh Salone del Mobile v Miláně.

Ceny může letos opět ovlivnit i široká veřejnost. Volit může mezi nominovanými z kategorií Designér roku, Grafický designér roku, Fotograf roku, Oděvní designér roku a Designér šperku roku. První kolo hlasování probíhá do 15. 1. 2013 přímo na výstavě. Pět designérů s nejvyšším počtem hlasů postupuje do druhého kola hlasování, které proběhne na vybraných webových stránkách a také v rámci výstavy. Slavnostní vyhlášení Cen Czech Grand Design, včetně vyhlášení ceny veřejnosti, proběhne 16. března 2013 ve Stavovském divadle.

01) Jabůrek Lukáš

02) Blueberries

03) LLEV

04) Maestrokatastrof

05) Prokic Janja

06) Studio Najbrt

07) Verner Martin

08) GUBI

09) Konsepti

11) INGREDIENTS

12) Olgoj Chorchoj

13) Antipearle/ Márová Dlouhá Markéta

14) Venclíková Kateřina

15) Horváth Juraj

16) Rochová Liběna

17) Okolo

18) Kuchtová Eliška


–>–>

19) Sabo Miro

20) Zárubová Hana

21) Cena Czech Grand Design

-vb-
zdroj a foto: www.czechgranddesign.cz

Komentáře