00a
Galerie(12)

Přestavba mrakodrapu od Evy Jiřičné. Ostrava hledá investora

Ostrava začala hledat investičního partnera, který by se s městem podílel na rekonstrukci mrakodrapu v Ostrčilově ulici. Návrh na přestavbu domu o 22 podlažích připravilo české studio známé architektky Evy Jiřičné.

Věžový dům, který je od roku 2013 kvůli technickým problémům prázdný, by měl být kompletně přestavěn, zvýšen o další patro a doplněn o parkovací objekt. Město chce stavbu uskutečnit ve spolupráci se soukromým sektorem.

„V souvislosti s tím nyní město vyhlásilo první fázi veřejné zakázky, takzvané předběžné tržní konzultace, jejichž cílem je primární oslovení potenciálních investorů, ověření rámcových technických a smluvních požadavků města a jejich konfrontace s nastavením trhu,“ uvedl Petr Havránek z magistrátu.

00e
Ostrava Tower | Zdroj: AI DESIGN

Podobný princip spolupráce se soukromým sektorem už město využilo u projektu výstavby bytového komplexu Nové Lauby. „Obchodní model počítá s tím, že město investorovi prodá nemovitosti pro stavbu, investor stavbu jako celek zrealizuje a město následně odkoupí část nemovitosti zpět, v tomto případě byty za účelem nájemního bydlení a parkovací místa pro své nájemníky a veřejnost,“ uvedla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Město od zájemců v předběžných tržních konzultacích především očekává, že se vyjádří k samotnému záměru a možnostem jeho řešení. Takto získané informace chce pak využít při zpracování zadávacích podmínek. Předběžné tržní konzultace budou mít písemnou formu a potenciální dodavatelé se mohou vyjádřit do 10. srpna.

Ostrava Tower
Ostrava Tower
08
06
07 2
05
01
11

Dům je ukázkou internacionálního stylu

Věžový dům v Ostrčilově ulici patří k výškovým dominantám města. Objekt byl postaven podle návrhu Jana Slezáka v takzvaném pozdním internacionálním stylu v letech 1965 až 1968 jako součást sídliště Jindřiška. Původně měl sloužit jako obytný dům, k tomuto účelu se však využíval jen pár let právě kvůli technickým problémům. V sedmdesátých letech minulého století byl přestavěn na kancelářský objekt.

00d
Ostrava Tower | Zdroj: AI DESIGN

Po přestavbě by v objektu mělo vzniknout 76 bytů různých velikostí od 1+kk až po mezonetové byty v horních patrech. Součástí budovy mají být také komerční prostory nebo kavárna s vyhlídkou v nejvyšším patře. Počítá se také se stavbou parkovacího domu s kapacitou 130 až 170 parkovacích míst.

Předběžně město očekává, že v letech 2021 až 2022 by měla být zpracována projektová dokumentace, rekonstrukce objektu by v ideálním případě mohla začít v roce 2023. Předpokládaná cena je 390 milionů korun, včetně parkovacího objektu.

red