Praha pokračuje v přípravě koncertního sálu na Vltavské, plánuje soutěž

Řešené území Vltavské filharmonie
Zdroj: IPR Praha

Praha bude pokračovat v přípravě koncertního sálu na Vltavské, zastupitelé schválili další postup. Letos se plánuje vypsání mezinárodní architektonické soutěže, ještě předtím by měla být jasná dohoda o spolupráci se státem a financování stavby.  

Sál má podle první studie stát asi šest miliard korun, podle některých opozičních zastupitelů by mělo vedení města zvážit zapojení soukromých peněz.

Největší diskusi vyvolala na setkání pražských zastupitelů koncem minulého týdne otázka financování stavby. Součástí přijatého usnesení je, že spolu s žádostí o vypsání soutěže na podobu sálu vedení města předloží zastupitelům ke schválení také předběžný plán investičních a provozních výdajů a návrh memoranda s ministerstvem kultury, ve kterém bude přislíbena finanční spoluúčast státu a uvedena jeho rámcová výše.

„Dopředu mohu vyloučit, že by Praha měla dostatek prostředků, pokud by stavbu metra, okruhu a Vltavské filharmonie měla financovat bez významné finanční pomoci státu. To je banální matematika, kterou si může každý ověřit, že takové prostředky skutečně Praha nikdy mít nebude,“ řekl náměstek primátora pro finance Pavel Vyhnánek.

V souvislosti s podobnými projekty je podle něj k zamyšlení příjmová stránka městského rozpočtu. Pokud podle něj chce město investovat miliardy například do stavby kulturní budovy, nemůže mít dlouhodobě nejmenší daň z nemovitostí na světě, nejlevnější MHD nebo nejlevnější svod odpadu. „Nemůžeme mít na jedné straně všechno nejlevnější a na druhé mít cíle stavět drahé světové budovy,“ řekl Vyhnánek. Dodal, že způsob financování stavby musí být jasný před vyhlášením soutěže.

Zapojení soukromého financování

Financování ve svých příspěvcích adresovali i opoziční zastupitelé. Ivan Pilný řekl, že cena bude nevyhnutelně mnohem vyšší než šest miliard. Je podle něj nereálné, aby takováto stavba vznikla pouze z veřejných peněz. „Pragmatická realita je taková, že to prostě není možné,“ míní. Město by podle něj mělo zahájit jednání se soukromými investory a vytvořit fond, do kterého se začnou z různých zdrojů shánět peníze. Podobně se vyjádřili i další zastupitelé ANO a ODS.

Náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09) v reakci řekl, že se zapojením soukromých peněz počítá. „Komunikoval jsem se soukromým sektorem, vnímám velký zájem a budeme s kolegy debatovat o provedení a načasování,“ vysvětlil.

Diskuse o stavbě velkého koncertního sálu v Praze se vedou desítky let, o jejím umístění na Vltavské rozhodlo minulé vedení magistrátu. Podle harmonogramu vyplývajícího z první studie, kterou si město nechalo zpracovat, by se na přelomu let 2025 a 2026 mohlo začít se soutěží na stavební firmu a v roce 2032 by budova mohla stát, pokud vše půjde bez průtahů.

Soutěži bude předcházet analýza financování

Ve druhé polovině letošního roku by měla být vyhlášena mezinárodní architektonická soutěž, která se nyní začíná připravovat. Předcházet jí ale bude ještě podrobnější analýza financování provozu filharmonie.

Od partnerů ASB

Budova Vltavské filharmonie v Praze by podle doporučení z analýzy poskytnuté ateliérem Henning Larsen měla mít celkem tři sály: hlavní – koncertní, a to až pro 1 800 diváků; malý sál pro komorní hudbu s kapacitou 500 míst a multifunkční pro ostatní žánry a typy akcí s kapacitou až 700 míst. Hlavní koncertní sál by měl nabídnout světovou úroveň akustiky a zázemí odpovídající standardům 21. století, díky čemuž by se mohl stát kulturním centrem hudebního života v Praze.

„Velmi oceňuji nadhled, se kterým pražští zastupitelé posunuli projekt Vltavské filharmonie do další fáze. Projekt pomůže nastartovat nejen revitalizaci území Bubny – Zátory, ale výrazně posílí Prahu v celosvětovém kontextu,shrnuje Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR).

Kromě posílení pozice Prahy jako důležité evropské kulturní metropole a zvýšení její prestiže pak hlavnímu městu i Praze 7 investice do Vltavské filharmonie podle závěrů studie přinese i společenské a ekonomické zhodnocení celé oblasti, včetně většího zhodnocení okolních nemovitostí. Vltavská filharmonie se stane i hlavním iniciátorem a akcelerátorem rozvoje zanedbaného území Bubny – Zátory.

TEXT: red
ZDROJ: ČTK

RubrikyAktuálně, Soutěže