MMR: Praha, Brno a Ostrava budou moct mít svoje stavební předpisy

Ministerstvo pro místní rozvoj do pozměňovacího návrhu stavebního zákona zapracuje možnost pro Prahu, Brno a Ostravu vydat vlastní stavební předpisy. V budoucnu ji můžou dostat i další města.

Nový stavební zákon, který chtějí vládní strany razantně upravit ve Sněmovně, poslanci ve čtvrtek pustili do dalšího projednávání. Vláda si od zákona slibuje zrychlení a zjednodušení stavebního řízení, dosavadní návrh ale čelí kritice Hospodářské komory a také samospráv.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) o novém zákoně jednala s ostravským primátorem Tomášem Macurou a jeho náměstkyní Zuzanou Bajgarovou (oba ANO). „Na základě argumentů pana primátora Macury jsem přistoupila na speciální stavební předpisy pro metropolitní města. Jsou to tři největší metropole,“ uvedla Dostálová.

Stavební předpisy pro metropolitní města

Pro ministerstvo bude podle ní přínosné pozorovat, jak se tvorba specifických stavebních předpisů bude v metropolitních městech vyvíjet. Zavádění městských stavebních předpisů v Praze, Brně a Ostravě poslouží podle MMR jako pilotní testování.

„V případě, že se speciální stavební předpisy osvědčí, je ministerstvo ochotno přistoupit na rozšíření o další města,“ uvedl úřad. Zároveň je přitom podle něj nutné vyhnout se tomu, aby se stal systém nepřehledným pro investory, ministerstvo i pro města.

Zástupci Ostravy na jednání s Dostálovou podle MMR zase podpořili kompletní oddělení procesu povolování staveb od obcí, tedy model čisté státní stavební správy. „Domníváme se, že povolování staveb je pouze technickou záležitostí, která může připadnout státu za předpokladu, že bude nastavena a garantována hlavní role obcí v rámci procesu územního plánování. Nezbytná je však aktivní účast obcí i při procesu povolování,“ uvedla Bajgarová. Obec se podle ní musí dostat nad rámec postavení běžného účastníka řízení.

Nejvyšší stavební úřad

Podle Dostálové se bude dále jednat o umístění Nejvyššího stavebního úřadu v Ostravě, o což město stojí. „Do budoucna počítáme s tím, že Krajský soud v Ostravě bude vykonávat specializovanou agendu v souvislosti s vyhrazenými stavbami, takže jistou logiku to dává,“ dodala ministryně.

Rekodifikaci stavebního práva má vláda ve svém programovém prohlášení a zákon připravuje už delší dobu. Podle samospráv nynější návrh omezuje jejich pravomoci, možnosti územního plánování, městům se nelíbilo právě i to, že zákon zakazuje vytvořit si vlastní stavební předpisy. Komora architektů návrh už dříve označila za nevyužitou šanci. Předlohou se nyní budou ve Sněmovně zabývat výbory, ke druhému čtení se poslancům vrátí nejdřív na konci února.

ZDROJ: ČTK
FOTO: Shutterstock