O stavebním zákonu stále nerozhodnuto. Nově přibyla zelená infrastruktura

Zdroj: Shutterstock

Sněmovna se v tomto týdnu nedostala k hlasování o novém stavebním zákonu. Poslanci se už napotřetí zabývali návrhem zákona ve třetím čtení. Mimořádná schůze, na niž se třetí čtení projednávalo, byla nakonec přerušena na neurčito.

Rozpravu provázely kritické projevy opozice, které se nelíbí hlavně vládou prosazovaný model přechodu všech stavebních úřadů a úředníků pod stát.

Obavy nad některými pozměňovacími návrhy ve středu 12. Května opět vyjádřil ministr kultury Lubomír Zaorálek, který se kriticky vyjadřoval již dřív. Poznamenal, že podle jeho zkušeností s dřívějším projednáváním stavebního zákona bývá ďábel skryt v pozměňovacích návrzích.

Dnes kritizoval návrh poslanců ANO Martina Kolovratníka, Adama Kalouse a sociálního demokrata Petra Dolínka. Tito poslanci navrhli novou formulaci obytné místnosti, z níž vypadl požadavek na přímé denní osvětlení a přímé větrání. Obytná místnost by nemusela mít okno.

Hospodářský výbor však tento návrh podpořil. Jeho předkladatelé uvádějí například, že požadavek na přímé osvětlení není možné v každé místnosti zajistit. „Trvání na požadavku výhradně denního osvětlení znemožňuje nejen novou bytovou výstavbu v klasických uličních profilech center měst, kam byty a bydlení patří, ale i v prolukách, kde dříve byly, a dokonce i prosté rekonstrukce bytů, pokud vyžadují povolení,“ uvedli ke svému návrhu.

Podpora výstavby mobilních domů a zelené infrastruktury

Poslanec Kalous navrhuje snazší výstavbu mobilních domů. Výrobky plnící funkci stavby do 55 metrů čtverečních zastavěné plochy budou drobnými stavbami. Bude možné je provádět svépomocí, nebude potřeba povolení stavebního úřadu, ale bude nutné mít stavbyvedoucího nebo stavební dozor. Výbor jeho návrh podpořil. Podpořil i další Kolovratníkův návrh, aby silnice první třídy byly vyhrazenými stavbami a povoloval je v prvním stupni Specializovaný stavební úřad.

Výbor podpořil i návrh ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO), poslanců Leo Luzara (KSČM) a Petra Dolínka (ČSSD), který do stavebního zákona zavádí pojem zelené infrastruktury. Půjde o systém zelených ploch, vodních ploch, vegetačních prvků nebo třeba zeleň uvnitř bloků. Zelenou infrastrukturu bude nově řešit územně plánovací dokumentace.

red
ZDROJ: ČTK