Strakova akademie - vláda ČR

O novele stavebního zákona budeme jednat na konci října, rozhodla vláda

Vláda ve středu nedokončila projednávání věcné novely stavebního zákona, vrátí se k ní na svém zasedání v příštím týdnu, řekl novinářům po jednání ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Předloha ministerstva pro místní rozvoj (MMR) v novele především ruší vznik Nejvyššího stavebního úřadu a jemu podřízené soustavy a zachovává část stavebních úřadů v obcích.

Kupka novinářům řekl, že vláda začala celou materii projednávat s tím, že naváže na příštím jednání. „I s ohledem na to, že se jedná o náročnou normu, jsme projednávání bodu otevřeli a k některým věcem se chceme vrátit,“ uvedl.

Klíčová je podle něj část pojednávající o digitalizaci stavebního řízení, která má umožnit co nejrychlejší procesy. „To vedlo k tomu, že jsme se rozhodli to finální rozhodnutí odložit na příští týden,“ dodal.

Odklad se týká i enviromentálního stanoviska

Dočasný odklad vládního projednávání se týká i návrhu o jednotném enviromentálním stanovisku. To by mělo před stavebním řízením sloučit povolení všech úřadů odpovědných za životní prostředí. Podle ministerstva životního prostředí má JES nahradit správní úkony obsažené až v devíti různých zákonech.

Stavební řízení podle MMR díky novele zrychlí. Zástupci Asociace developerů, České komory architektů (ČKA), Svazu podnikatelů ve stavebnictví, Hospodářské komory a městských samospráv však před dnešním zasedáním vyzývali vládu, aby novelu neprojednávala a vrátila ji MMR k přepracování. Uvádějí, že je nekvalitní a přinese zpomalení staveb.

Loni schválený vznik Nejvyššího stavebního úřadu novela ruší a základem stavební správy budou obecní úřady obcí s rozšířenou působností a další obecní úřady obcí. Z předloženého návrhu vyplývá, že podle první varianty bude zachováno buď 375, nebo 389 stavebních úřadů, a podle druhé na základě prováděcího právního předpisu všechny stávající (694) s možností počet snížit. O počtu stavebních úřadů rozhodne vláda.

Odložila se i digitalizace

Od poloviny příštího roku začne podle loni schváleného stavebního zákona fungovat Specializovaný a odvolací stavební úřad, který bude mít na starosti velké infrastrukturní stavby, například dálnice, celostátní železnice nebo elektrárny. Ostatní stavby budou do 30. června 2024 podléhat povolování podle dosavadních předpisů a věcná novela by měla platit od 1. července 2024. Digitalizace stavebního řízení by měla být po půlročním odkladu spuštěna 1. ledna 2024.

V oblasti územního plánování je cílem novely podle MMR posílení role samosprávy při pořizování územních opatření o stavební uzávěře a o asanaci území. Ministerstvo uvádí, že diskutuje s velkými městy o možnosti dalšího posílení samostatné působnosti. „A to v oblasti pořizování územně plánovacích dokumentací, v oblasti standardizace a v dalších,“ uvedlo.

red