O podobě nového bytového komplexu v Českých Budějovicích rozhodla architektonická soutěž

„V Českých Budějovicích by chtěl žít každý.“ Aby ovšem bylo kde žít, rozhodlo se město pro výstavbu bytového komplexu ve čtvrti Čtyři Dvory. Vypsalo i architektonickou soutěž, jejíž výsledky zveřejnilo v těchto dnech.

Architektonické soutěže na městské bytové domy nejsou v Česku stále příliš časté. Zájem mezi architekty byl proto veliký. Do soutěže přihlásily své návrhy více než tři desítky studií. Porota vybrala za vítěze projekt architektů z ateliéru Malý Chmel.

Porota i vedení radnice chtělo vybrat nadčasový projekt. | Zdroj: Malý Chmel

Jak uvedl náměstek českobudějovického primátora Tomáš Bouzek (TOP 09), soutěž byla dvoukolová. „Do druhého kola postoupilo šest návrhů a v rámci druhého kola došlo ke shodě, protože jsme preferovali hledisko, aby v Českých Budějovicích vzniklo něco nadčasového. Abychom se jen nesoustředili na efektivnost a počet bytů, ale aby to zapadalo do konceptu celé lokality. A to vítězný návrh splňuje,“ uvedl Bouzek.

V první etapě projekt počítá se 145 byty od nejmenších garsonek až po čtyřpokojové. „Z toho by mělo 20 procent tvořit sociální byty, na které budeme chtít získat dotaci,“ řekl Bouzek. Kromě toho by souběžně s první etapou mělo vzniknout 155 parkovacích míst. Druhá etapa počítá rovněž se třemi bytovými domy, jejichž podoba by měla být totožná s objekty postavenými v první etapě.

Druhou část projektu by už však patrně financoval soukromý investor. Předpokládaná částka na tuto etapu činí 600 milionů korun. Podle vedení radnice jde o jeden z největších projektů města v poslední době. Výstavba komplexu na dvouhektarovém pozemku by mohla začít za dva roky.

Město zde plánuje i sociální byty. | Zdroj: Malý Chmel

Nový bytový komplex má vzniknout v areálu bývalého vojenského cvičiště a kasáren, které v severozápadní části města zaujímaly plochu 50 hektarů. Čtyři Dvory vznikly v roce 1369, v roce 1970 byla osada začleněna do městské části Českých Budějovic. Město bývalý armádní areál v poslední době postupně mění. V parku Čtyři Dvory je například několik dětských hřišť, skatepark nebo posilovací hřiště. České Budějovice plánují další postupné rozšíření relaxačního areálu.

red
Zdroj: ČTK