New York trápí nelegální lešení. Řešením má být umělá inteligence

New York je městem, které nikdy nespí, ale také městem, které nedokáže odmontovat nelegálně stojící lešení, píše týdeník The Economist. Programátoři najatí radnicí zjistili za pomoci umělé inteligence, že v ulicích metropole takových lešení stojí nejméně 500. New York je tak klasickým příkladem dobře míněného opatření se špatnými vedlejšími účinky, píše týdeník.

Vedení města v 80. letech minulého století nařídilo správcům budov provádět každých pět let inspekci vnějšího krytí objektů poté, co se případy smrtelných zranění způsobených zdivem padajícím na chodníky staly třaskavým tématem.

Radnice nyní eviduje více než 8000 vydaných povolení k výstavbě lešení, pro některé správce budov je však pohodlnější nechat konstrukce na ulici stát až do doby, než budou muset inspekci nechat udělat znovu. Lešení jsou nevzhledná a omezují pohyb lidí na chodníku – některým z nich Newyorčané přezdívají „přístřešky“, jelikož jde o úzké, dlouhé tunely na úrovni chodníků.

Počítačoví vědci nyní s pomocí umělé inteligence a ohromného souboru více než 29 milionů snímků z ulic města pořízených mezi srpnem 2023 a lednem 2024 dokáží odhalit, která z lešení mají stále platné povolení, a která už nikoliv. Soubor snímků rovněž hodlají přetvořit ve veřejnou interaktivní mapu, která místním ukáže, jak dlouho to či ono lešení na místě stojí a zda má správce budovy platné povolení.