Novostavba Central Park Tower
Galerie(9)

V New Yorku otevřeli nejvyšší rezidentní budovu světa

Ve středu 18. 9. se poprvé veřejnosti otevřel mrakodrap Central Park Tower, který se pyšní titulem nejvyšší rezidentní budovy světa. Nová věž, která stojí hned vedle slavného Central Parku, je vysoká přesně 473 metrů a nájemci budou mít výhled přímo do parku. Tedy pokud nebude oblačno, v tom případě budou mít „hlavu v oblacích“.

Nová dominanta New Yorku má 123 podlaží. Prvních 29 pater ale zaberou obchody, restaurace a kanceláře, byty začínají až od třicátého. Celkově budova nabídne 179 luxusních apartmánů s plochou od 133m2 do 1625 m2, přičemž cena za jednotlivé byty je samozřejmě astronomická – nejmenší byt ve 166 podlaží byl nedávno prodán za 6,9 milionu dolarů, tedy zhruba 162 milionů korun.

Majitelé těchto luxusních bytů budou mít také možnost luxusně se pobavit – v mrakodrapu je nejen několik bazenů, fitko nebo třeba taneční sál, ale také luxusní klub, který zabral poslední tři patra a rozkládá se na ploše více než 5000m2. Aby mohla být budova označena za rezidenční, musí být podle pravidel minimálně 85 procent jejích podlahových ploch využíváno jako obytných, což naprosto splňuje.

Novostavba Central Park Tower 3
samošplhací bednění Super Climber SCP
Novostavba Central Park Tower 4
Speciální bednění pro realizaci výškových staveb které Doka nabízí totiž poskytuje komfortní rychlé a bezpečné řešení pro betonáž často bez použití jeřábu.
samošplhací ochranný štít Xclimb 60
Novostavba Central Park Tower 2
systém Xclimb 60
Doka tým

Výstavba budovy mrakodrapu

Stavba je řešená jako typicky nadčasový novojorský mrakodrap – základem je železobetonová konstrukce jádra a jednotlivých pater, fasáda je pak řešena skleněnými a nerezovými panely. Realizace tak vysoké budovy, navíc ve zcela rekordním čase, byla možná za pomoci speciální techniky pro betonáž výškových budov.

Samotná konstrukce je složitá, výška místností neobvyklá a betonové jádro bylo realizováno dříve než podlahové desky. To byly jen některé výzvy spojené s budováním Central Park Tower. Jak je zřejmé, jedná o neobvyklý a složitý projekt, a proto se musí ostřílení stavebníci více soustředit na vykonávané činnosti. Nejen proto trval generální dodavatel na perfektních bednicích systémech i bezchybném bezpečnostním řešení stavby. I proto oslovila stavební firma odborníky na bednění ze společnosti Doka, respective z americké pobočky společnosti Doka.

samošplhací bednění Super Climber SCP

Pro realizaci tak extrémního projektu bylo zvoleno řešení plně odpovídající jeho náročnosti: samošplhací bednění Super Climber SCP pro dopřednou realizaci jádra budovy a systém Xclimb 60, který šplhá po plášti stavby. Už zmíněná bezpečnosní řešení jsou pro oba samošplhací systémy realizovány prostřednictvím systému Xclimb se sítí Xbright, respective s plným trapézovým plechem na fasádě.

Snadná obsluha šplhacích systémů, které se posouvají hydraulicky stiskem jednoho tlačítka, i bezpečnost staveniště dovolují racovním četám soustředit se na další složité aspekty výstavby. Jako například na připojení ocelových vzpěr, které lemují budovu až do dvanátvého patra, tedy téměř do devadesátimetrové výšky.

“Super Climber SCP je skvělý system, který nám pomáhá stavbu výrazně urychlit a realizaci zjednodušit. Ale není to jen bednění, co nám pomáhá. Celý Doka tým, zejména pomoc při technickém plánování, je pro nás podporou. Doka je vždycky OUKEJ,” říká s americkým úsměvem Justin Meyer, vrchní tesař realizační firmy Pinnacle Industries.

Novostavba Central Park Tower 2

Super Climber je příkladem moderního systému bednění určeného pro výškové stavby. Systém je efektivní, snadno ovladatelný a rychlý. V kombinaci s předmontáží, vedenou odborníky na bednění ze společnosti Doka, technickou podporou a pomocí na místě pak realizace stavby postupovala kupředu úctyhodnou rychlostí.

Výškové budovy s bedněním Doka

Novostavba Central Park Tower rozhodně není jedným mrakodrapem, který společnost Doka pomohla v New Yorku vztyčit. Dokonce není ani tím nejvyšším, který s bedněním Doka ve světě vyrostl, přesto je významný. Jako ostatně každý projekt, který pomáhá společnost Doka realizovat.

Speciální bednění pro realizaci výškových staveb, které Doka nabízí, totiž poskytuje komfortní, rychlé a bezpečné řešení pro betonáž, často bez použití jeřábu. Samošplhací systémy jsou totiž vybavené hydraulickými cylindry, které bednění posunují po budově a to i za nepříznivých povětrnostních podmínek.

Doka tým

Ostatně, bezpečnostní řešení, které chrání nejen před pádem, ale i před nepřízní počasí je v naprosté většinoiu součástí nabídky šplhacích systémů. A o úspěšnosti těchto systémů svědčí i to, že společnost Doka nedávno oslavili tisící mrakodrap, který podpořily při jeho vzniku právě bednicí systémy Doka.

Více info na www.doka.com/cz/news/news/CZ_1000-mrakodrap

Přehled bednicích systémů pro výškové budovy:
www.doka.com/cz/news/news/CZ_mirime_vysoko1
www.doka.com/cz/projects/highrise/highrise

Šplhací systémy nasazené na našem stavebním trhu

Realizace výškových staveb není v naší kotlině příliš častá. Přesto se i u nás mžeme setkst s těmito sofistikovanými systémy, které řeší čas i náklady a zároveň poskytují maximální výkon při zachování maximální bezpečnosti.

Jedním z takových projektů byla například stavba pražského mrakodrapu V-Tower, při jehož realizaci byl v České republice poprvé nasazen samošplhací ochranný štít Xclimb 60. Ten zajistil pracovníkům bezpečné a komfortní pracovní místo při zachování všech ostatních aspektů nutných pro bezproblémovou realizaci stavby.

systém Xclimb 60

Více informací o této realizaci najdete zde

ZDROJ: PR článek společnosti Česká Doka bednicí technika spol. s r.o.