Sprchy v úrovni podlahy: těsnost je nejvyšší prioritou
Galerie(2)

Sprchy v úrovni podlahy: těsnost je nejvyšší prioritou

Každého, kdo staví nebo renovuje, čeká řada diskuzí s řemeslníky. Při nich mohou padnout některé odborné termíny, které nemusejí být každému jasné. Například kompozitní hydroizolace patří mezi odborné výrazy, pod nimiž si člověk zpočátku možná nedokáže nic představit. Přesto se každý, kdo si přeje mít sprchu v úrovni podlahy, s problematikou kompozitní hydroizolace velmi pravděpodobně setká. Ta se totiž v tomto oboru osvědčuje již více než 20 let.

Těsnost, a tedy ochrana stavby před vzlínající vodou, má při instalaci sprch v úrovni podlahy nejvyšší prioritu. Odborně provedené izolace jsou zde naprostou nutností. Jeho bezpečnou a osvědčenou variantu představuje kompozitní hydroizolace. Ta se úspěšně používá dokonce i při výstavbě plaveckých bazénů.

Kompozitní hydroizolace: co je to? Jaké výhody přináší?

Izolace slouží v zásadě k tomu, aby chránily stavbu před vzlínající vlhkostí. Samotné obložení podlahy, například dlaždicemi, nepostačuje. Achillovou patou obkladů jsou spáry – ty totiž vodu pouze odpuzují. V závislosti na použitém spárovacím materiálu se proto může stát, že voda ze sprchy pronikne pod dlaždici a také do mazaniny.

Druh izolace se přitom určuje podle daného podkladu a předpokládaného zatížení. Sprchy v úrovni podlahy spadají do třídy zatížení A1, protože jsou vodou zatěžovány často nebo po dlouhou dobu. V těchto případech se prosadila kompozitní hydroizolace, která se aplikuje v tekuté formě a uplatňuje se jako alternativní řešení. Nanáší se přímo na mazaninu (nejméně ve dvou krocích/vrstvách). Následně se na vyschlou tekutou fólii pokládá podlahová krytina, většinou dlaždice nebo přírodní kámen. Kompozitní hydroizolace nahrazuje dodatečné izolace, jako jsou například pásy lepenky nebo plastu.

Přiložená izolační páska se zapracuje do první vrstvy hydroizolace. Poté navazuje obklad. (Foto: Viega)

Přiložená izolační páska se zapracuje do první vrstvy hydroizolace. Poté navazuje obklad. (Foto: Viega)

Jaké typy odtoků se hodí pro použití s kompozitní hydroizolací?

Nejlépe se hodí podlahové odtoky s přírubou, která je speciálně navržena pro tento druh izolace. Příruba musí mít například dostatečnou šířku, neboť se společně s bezpečnostní těsnicí manžetou zapravuje do první vrstvy hydroizolace.

Mnozí výrobci poskytují potřebné příslušenství

Aby mohla být izolace provedena správně a byla účinná po dlouhou dobu, přikládají mnozí výrobci ke svým produktům potřebné příslušenství. Součástí dodávky sprchového žlábku Advantix Vario od firmy Viega je například vhodné speciální lepidlo, odpovídající izolační páska a také speciální návod k montáži. Tato „sada pro obkladače“ je dobrým základem pro spolupráci instalatéra a obkladače.

www.viega.cz
ZDROJ: PR článek společnosti Viega s.r.o.