ArchitektiCZ v Liberci

ArchitektiCZ v Liberci

Jak moc je pro architekta nutná znalost řemesla a jakou má architektura souvislost s uměním? (Nejen) na tyto otázky odpovídali v rámci panelové diskuze přední čeští architekti, kteří se 1. března sešli v libereckém divadle.

Ve stylově cihlovém prostředí scény Malého divadla v Liberci usedli před zraky zvědavé veřejnosti architekti Josef Pleskot, Svatopluk Sládeček, Prokop Tomášek, Tomáš Klanc, Pavel Nalezený, Radek Vaňáč a Michal Krištof. Odpovídali jak na otázky autora knihy ArchitektiCZ Jaroslava Sládečka, který panelovou diskuzi moderoval, tak na dotazy mířené z publika.

Josef Pleskot, Svatopluk Sládeček, Prokop Tomášek, Jaroslav Sládeček, Tomáš Klanc, Pavel Nalezený, Radek Vaňáč, Michal Krištof (foto - Roman Dobeš)

Josef Pleskot, Svatopluk Sládeček, Prokop Tomášek, Jaroslav Sládeček, Tomáš Klanc, Pavel Nalezený, Radek Vaňáč, Michal Krištof (foto – Roman Dobeš)

Architektura: umění nebo řemeslo?

Hlavní téma večera – Vztah umění a řemesla v architektuře – rozvířilo zajímavě barvitou debatu. Josef Pleskot se například svěřil s tím, že myšlenku na architekturu jako na umělecký obor zaplašil už dávno. Svatopluk Sládeček zmínil Adolfa Loosa, podle něhož Architektura do umění nepatří. Prokop Tomášek přiznal, že si není tak úplně jistý, co je uměním v pravém slova smyslu. Tomáš Klanc zase vidí architekta jako řemeslníka, který by ovšem na umění neměl nikdy zapomínat. Podle Pavla Nalezeného může být uměním třeba jen výhled z okna, Radek Vaňáč hledá umění v dobrém řemesle. Michal Krištof se na architekturu dívá jako na komplexní disciplínu, ve které jde umění a řemeslo ruku v ruce.

Kniha Jaroslava Sládečka ArchitektiCZ (foto - Roman Dobeš)

Kniha Jaroslava Sládečka ArchitektiCZ (foto – Roman Dobeš)

„Uměním může být třeba jen výhled z okna.“ Pavel Nalezený
„Z každé své stáže v zahraničí jsem si odnesl užitečný poznatek, jak já sám architekturu dělat nechci.“ Michal Krištof

„Architektura je obor, který kecá do všeho a nerozumí ničemu.“ Josef Pleskot

„Umění na mě mluví. Řemeslu jsem ukradenej.“ Svatopluk Sládeček

Josef Pleskot (foto - Roman Dobeš)

Josef Pleskot (foto – Roman Dobeš)

Prokop Tomášek a Tomáš Klanc (foto - Roman Dobeš)

Prokop Tomášek a Tomáš Klanc (foto – Roman Dobeš)

Foto - Roman Dobeš

Foto – Roman Dobeš

Josef Pleskot (*1952)

Josef Pleskot (foto – Jaroslav Sládeček)

foto – Jaroslav Sládeček

Jeden z nejrespektovanějších současných českých architektů. Je autorem řady realizací různých měřítek od drobnějších jako je průchod valem Prašného mostu na Pražském hradě (2002), přes rekonstrukci zámeckého pivovaru v Litomyšli (2008) až po velkorysé projekty ústředí ČSOB v Praze-Radlicích (2006) nebo Konverzi plynojemu na víceúčelovou halu Gong, která je součástí obnovy celého komplexu Vítkovických železáren.

Svatopluk Sládeček (*1969)

Svatopluk Sládeček (foto - Jaroslav Sládeček)

foto – Jaroslav Sládeček

Zakladatel ateliéru New Work, který působil původně ve Zlíně, v současnosti sídlí v Brně. Známý především tzv. figurkativní architekturou – domy, jejichž výsledná podoba často připomíná různé živočichy nebo předměty (pes, pulec, žralok, hroch, sysel). K nejznámějším patří rodinný dům Monitor ve Zlíně (2003), rozhledna Brdo zvaná Kšiltovka (2004), nebo polyfunkční dům Květák v Uherském Hradišti (2007).

Prokop Tomášek (*1969)

Prokop Tomášek (foto –A69)

foto –A69

Architekt, muzikant a rocker. Zakladatel ateliéru A69, který vede společně s Borisem Redčenkovem a Jaroslavem Wertigem. K jejich nejvýznamnějším realizacím patří rezidenční komplexy Villa Park Strahov (2003) a Central Park Praha (2008). Nejčastěji však pracují na zakázkách rodinných domů pro střední třídy, jako je například dům EggO (2006).

Tomáš Klanc (*1975)

Tomáš Klanc (foto - Jaroslav Sládeček)

foto – Jaroslav Sládeček

Po třech letech spolupráce s architektem Davidem Krausem založil v roce 2003 vlastní ateliér Klanc Architekti, který se věnuje především tvorbě nízkonákladových rodinných domů. Je propagátorem stavby svépomocí, což je způsob, kterým podle něj majitel získá ke svému domu vřelejší vztah a zároveň do něj vnese nesmazatelnou stopu autentického příběhu.

Pavel Nalezený (*1979) a Radek Vaňáč (*1983)

10. Pavel Nalezený a Radek Vaňáč (foto –archiv Raketoplán)

foto – archiv Raketoplán

Pavel Nalezený je absolvent liberecké fakulty architektury. Zakládající člen známého ateliéru Mjölk. V současnosti vede společně s Radkem Vaňáčem ateliér Raketoplán. K nejnovějším realizacím tohoto ateliéru patří rekonstrukce stodoly v Benešově u Semil (2012), nebo rekonstrukce Radničního sklípku v Liberci (2015).

Michal Krištof (*1986)

12. Michal Krištof (foto - Jaroslav Sládeček)

foto – Jaroslav Sládeček

Michal Krištof vystudoval Fakultu architektury VUT v Brně, kromě studií v Belgii absolvoval také pracovní stáž v dánském ateliéru BIG. Společně s Ondřejem Chybíkem vede od roku 2010 ateliér Chybik+Kristof Architects & Urban Designers, který byl mimo jiné autorem návrhu českého pavilonu pro EXPO 2015.