Architekti CZ – pátá panelová diskuze předních českých architektů proběhne 13. 10. 2016 v Olomouci
Galerie(8)

Architekti CZ – pátá panelová diskuze předních českých architektů proběhne 13. 10. 2016 v Olomouci

Spolek ARCH FOR PEOPLE pořádá v Olomouci další z řady panelových diskuzí českých architektů. Těšit se tentokrát můžete na Jaroslava Drápala, Vlada Miluniće, Marka Štěpána, Jana Šépku, Szymona Rozwałku a Ondřeje Chybíka.

Večer navazuje na knihu dvaceti rozhovorů „Architekti CZ“, jejímž autorem je moderátor tohoto diskusního večera Jaroslav Sládeček. Již pátá ze série panelových diskuzí ARCHITEKTI CZ se uskuteční ve čtvrtek 13. 10. 2016 v 18.30 hodin v Divadle hudby – Muzeu umění Olomouc.

Téma večera zní „Architektura: historismus nebo novotvar?“ – ve vzduchu tedy bude viset otázka míry architektovy ohleduplnosti či radikality při obnově památek v historických částech měst. Jaké jsou možné přístupy „zasahování“ do starších staveb? Jaká je představa architektů v projektech a jaká je skutečnost v reálné praxi? Diskuse se bude zabývat tématem genia loci, přístupům při rekonstruování staveb, strachem z nového, či důležitosti výběru materiálů a typů konstrukcí.

Cílem diskusí Architekti CZ je především vyvolat debatu nad tématy, která propojují architektonickou profesi s každodenním životem. Záměrem večera bude přiblížit veřejnosti lidskou stránku osobností slavných architektů, zprostředkovat osobní setkání s těmito předními osobnostmi české architektury a seznámit se s jejich názory a zásadami naživo.

Hlavním partnerem večera ARCHITEKTI CZ v Olomouci je Českomoravský beton. Partnery akce jsou Archtiles, HALLA a KOMA. Akci podpořili ArchiCAD a Copy General. Mediálními partnery jsou ASB-portál, EARCH.CZ a ERA 21. Panelovou diskuzi Architekti CZ v Olomouci pořádá za organizační podpory Muzea umění Olomouc a komunikační agentury artEcho spolek ARCH FOR PEOPLE, z.s.

Jaroslav Drápal (*1934)
Vystudoval v roce 1959 Fakultu architektury VUT v Brně. Od roku 1961 je pedagogem na této fakultě, kde byl v letech 1989 – 2000 vedoucím Ústavu teorie. V současnosti zde vyučuje předměty Zákady architektury a Architektonická kompozice. Společně se svou ženou Olgou vedli v letech 1990-1997 ateliér AADD. Projektovali například sídliště Brno-Slatina (1980) nebo dům pro skláře Františka Víznera ve Žďáru nad Sázavou (1979). V současné době se věnuje teorii a historii architektury, obzvláště dílu Jana Santiniho.

Vlado Milunić (*1941)
Studoval na FA ČVUT v Praze (1960–1966). Po studiu, do roku 1969 byl na stáži v Paříži, kde vystřídal asi deset kanceláří. Po návratu do Československa od roku 1969 spolupracoval na sociálních stavbách více než dvacet let s Janem Línkem, se kterým začínal v projekční kanceláři Karla Pragera, odkud po několika letech odešli. Po sametové revoluci v roce 1990 založil vlastní Studio VM (Volné myšlenky). Spolu s Frankem O. Gehrym je autorem Tančícího domu (1996) na Rašínově nábřeží v Praze. Souběžně s Tančícím domem úspěšně vyřešil na pražském sídlišti Petřiny mnohem těžší úkol, jak napravit situaci, že v Praze, bydlí 40% obyvatel na nevzhledných panelových sídlištích.

Marek Štěpán (*1967)
Vystudoval FA VUT v Brně. Společně s manželkou Vandou Štěpánovou vede od roku 1997 Ateliér Štěpán v Brně. V letech 2006-2012 působil jako poradce Kanceláře prezidenta republiky ve věcech architektury. Je autorem řady církevních staveb a rekonstrukcí – například kostela sv. Ducha v Ostravě z roku 2007. Za rekonstrukci a dostavbu Café Fara v Klentnici získal cenu Grand Prix 2012. Vedle toho má na svědomí i tzv. Freedomky – prefabrikované řešení rodinného bydlení.

Jan Šépka (*1969)
Architekt a pedagog Jan Šépka vystudoval v roce 1995 FA ČVUT v Praze a následně roku 1997 AVU. Poté založili s Petrem Hájkem a Tomášem Hradečným ateliér HŠH. Od roku 2009 pracuje samostatně. V letech 2004-2014 vedl školní ateliér na FA ČVUT v Praze a od roku 2014 je vedoucím ateliéru A1 na UMPRUM v Praze. Zásadní prací ateliéru HŠH v oblasti rekonstrukce památek bylo Arcidiecézní muzeum v Olomouci (2003), z pozdější doby vzbudil velký rozruch jeho projekt stavby Středoevropského Fora v Olomouci (SEFO), který nebyl realizován. Jeho nejnovějším dílem je umělecká intervence ve veřejném prostoru – ohrazení Samsonovy kašny v Českých Budějovicích.

Szymon Rozwałka (*1970)
Původem polský architekt nyní působí v Brně a společně s Tomášem Pejpkem navrhl výjimečnou Vilu na sile v Olomouci (2005-07). Szymon Rozwałka se zabývá různorodostí městského prostoru a tématem experimentu v architektuře. V současnosti žije a pracuje v Brně.

Ondřej Chybík (*1985)
Ondřej Chybík vystudoval Fakultu architektury VUT v Brně, absolvoval postgraduální studium ve Švýcarsku na ETH Curych. Společně s Michalem Krištofem vede
od roku 2010 ateliér Chybik+Kristof Architects & Urban Designers, který byl mimo jiné autorem českého pavilonu pro EXPO 2015.

Kontakt pro média:
Eva Vrtišková, eva@artecho.cz, 602 348 364

Organizátor akce:
ARCH FOR PEOPLE, z.s.
Jaroslav Sládeček, sladecek@earch.cz, 775 600 958