Architekti CZ – panelová diskuze předních českých architektů

Architekti CZ - panelová diskuze předních českých architektů

Jak moc je pro architekta nutná znalost řemesla a jakou má architektura souvislost s uměním? (Nejen) na tyto otázky budou v rámci panelové diskuze pořádané spolkem ARCH FOR PEOPLE odpovídat přední čeští architekti, se kterými se můžete setkat 1. března v Malém divadle v Liberci.

Diskuze se zúčastní Josef Pleskot, Svatopluk Sládeček, Prokop Tomášek, ale také zástupci mladší generace Tomáš Klanc, Pavel Nalezený, Radek Vaňáč a Michal Krištof. Cílem setkání Architekti CZ je především vyvolat diskuzi nad tématy, která propojují architektonickou profesi s každodenním životem a také zprostředkování osobního setkání veřejnosti s předními osobnostmi české architektury.

Panelová diskuze ARCHITEKTI CZ vzniká za podpory statutárního města Liberce. Záštitu nad akcí převzal primátor města Tibor Batthyány. Hlavním partnerem akce je Českomoravský beton. Partnery akce jsou HALLA, KOMA, RECKLI a SCHINDLER. Akci podpořili ARCHICAD, COPY GENERAL a GRADA. Mediálním partnerem akce je EARCH.CZ a ASB portál. Panelovou diskuzi ARCHITEKTI CZ v Liberci pořádá za organizační podpory Malého divadla F. X. Šaldy a komunikační agentury artEcho spolek ARCH FOR PEOPLE, z.s.

Josef Pleskot (*1952)

Josef Pleskot (foto – Jaroslav Sládeček)

Jeden z nejrespektovanějších současných českých architektů. Je autorem řady realizací různých měřítek od drobnějších jako je průchod valem Prašného mostu na Pražském hradě (2002), přes rekonstrukci zámeckého pivovaru v Litomyšli (2008) až po velkorysé projekty ústředí ČSOB v Praze-Radlicích (2006) nebo Konverzi plynojemu na víceúčelovou halu Gong, která je součástí obnovy celého komplexu Vítkovických železáren.

Svatopluk Sládeček (*1969)

Svatopluk Sládeček (foto - Jaroslav Sládeček)

Zakladatel ateliéru New Work, který působil původně ve Zlíně, v současnosti sídlí v Brně. Známý především tzv. figurkativní architekturou – domy, jejichž výsledná podoba často připomíná různé živočichy nebo předměty (pes, pulec, žralok, hroch, sysel). K nejznámějším patří rodinný dům Monitor ve Zlíně (2003), rozhledna Brdo zvaná Kšiltovka (2004), nebo polyfunkční dům Květák v Uherském Hradišti (2007).

Prokop Tomášek (*1969)

Prokop Tomášek (foto –A69)

Architekt, muzikant a rocker. Zakladatel ateliéru A69, který vede společně s Borisem Redčenkovem a Jaroslavem Wertigem. K jejich nejvýznamnějším realizacím patří rezidenční komplexy Villa Park Strahov (2003) a Central Park Praha (2008). Nejčastěji však pracují na zakázkách rodinných domů pro střední třídy, jako je například dům EggO (2006).

Tomáš Klanc (*1975)

Tomáš Klanc (foto - Jaroslav Sládeček)

Po třech letech spolupráce s architektem Davidem Krausem založil v roce 2003 vlastní ateliér Klanc Architekti, který se věnuje především tvorbě nízkonákladových rodinných domů. Je propagátorem stavby svépomocí, což je způsob, kterým podle něj majitel získá ke svému domu vřelejší vztah a zároveň do něj vnese nesmazatelnou stopu autentického příběhu.

Pavel Nalezený (*1979) a Radek Vaňáč (*1983)

10. Pavel Nalezený a Radek Vaňáč (foto –archiv Raketoplán)

Pavel Nalezený je absolvent liberecké fakulty architektury. Zakládající člen známého ateliéru Mjölk. V současnosti vede společně s Radkem Vaňáčem ateliér Raketoplán. K nejnovějším realizacím tohoto ateliéru patří rekonstrukce stodoly v Benešově u Semil (2012), nebo rekonstrukce Radničního sklípku v Liberci (2015).

Michal Krištof (*1986)

12. Michal Krištof (foto - Jaroslav Sládeček)

Michal Krištof vystudoval Fakultu architektury VUT v Brně, kromě studií v Belgii absolvoval také pracovní stáž v dánském ateliéru BIG. Společně s Ondřejem Chybíkem vede od roku 2010 ateliér Chybik+Kristof Architects & Urban Designers, který byl mimo jiné autorem návrhu českého pavilonu pro EXPO 2015.

Téma: Architektura: umění nebo řemeslo
1. 3. 2016, 18 hodin, Malé divadlo v Liberci

14. Architekti CZ v Liberci, plakát (foto – Arch For People)

RubrikyNázory a rozhovory