Suomi a Lappi Hloubětín

Anketa: Co podmiňuje vznik kvalitních městských čtvrtí?

V širších centrech českých měst se nacházejí rozsáhlá nevyužívaná transformační území, která skýtají potenciál pro další rozvoj. Jaké zásadní podmínky musejí být splněny, aby se z nevyužívaných lokalit staly vyhledávané městské čtvrti začleněné do struktury města? Co města či developeři při plánování opomíjejí? Můžete uvést příklad, kdy se realizace nové čtvrti vydařila, nebo jejíž příprava je na dobré cestě? Zeptali jsme se zástupců architektů i developerů.

foto ASB 3 Southbank

Anketa: Jak lépe začlenit dopravní stavby do struktury měst

Velké dopravní stavby obvykle necitlivě přetínají území, rozdělují přilehlé čtvrti, narušují potřebné urbanistické vazby a vytvářejí problematické jizvy ve městech. Je možné změnit přístup k tomu, jak se dopravní stavby u nás dnes většinou plánují? Jakými kroky lze účinně eliminovat či snížit negativní dopady těchto dopravních staveb v sídlech? Za jakých předpokladů se může dopravní stavba stát stimulem a podpořit další rozvoj území?

Milan Vácha

Selhaly všechny stupně veřejné správy, říká ke krizi ve školství středočeský radní Milan Vácha

Zoufalí rodiče, zklamané děti, bezradný stát. Jak vyřešit komplexní problém nedostatečné kapacity škol, který přesahuje resort školství, fungování obcí a měst, územní plánování či stavební právo, jsem se ptala radního Středočeského kraje pro oblast vzdělávání a sportu a místostarosty obce Psáry v jedné osobě, Milana Váchy.

Investovat do vývoje je povinností lídra

Společnost Kronospan je světovým lídrem v oblasti výroby desek na bázi dřeva pro nábytkářský průmysl, interiérový design a stavebnictví. Jihlavský závod se řadí k těm nejmodernějším v Evropě. S jednatelkou společnosti Sylvou Krechlerovou jsme si povídali o cirkularitě i letošních novinkách.

Luke Pearson & Tom Lloyd

Uhlíkovou stopu výrobku definuje designér, tvrdí světoznámé duo Pearson Lloyd

Již 25 let společně navrhují produkty, nábytek a interiéry s hlavním krédem: změnit pozitivním způsobem životy jejich uživatelů. Během setkání u příležitosti Kronodesign RoadShow 2022 pořádané společností Kronospan jsme si povídali s renomovanými designéry Lukem Pearsonem a Tomem Lloydem o principech udržitelnosti v designu a architektuře.

PORTRET CELOSTRANA VLEVO FOTO DSC 6496m min

Čeká nás revoluce ve stavebnictví, vzkazuje architekt Pavel Horák

Oproti západní Evropě u nás výstavba vícepodlažních dřevostaveb stále naráží na zastaralé požární předpisy. Blýská se s českou legislativou na lepší časy? Nejen o tom jsme mluvili s architektem Pavlem Horákem, který se v ateliéru prodesi/domesi věnuje již přes 20 let navrhování a realizaci dřevostaveb.

Zelená fasáda Schüco AF UDC 80 představuje udržitelné projektové řešení pro města. Areál společnosti Schüco v Bielefeldu bude mít brzy také zelenou fasádu.

Anketa: Udržitelnost ve výstavbě

Udržitelný přístup k výstavbě a provozu budov se v posledních letech dostává stále více do popředí, v posledním roce je navíc eskalován energetickou krizí. Přesto však v praxi panují rozdíly v přístupu k jednotlivým typům staveb.