Festival Film a architektura je v plném proudu

Spaceship Earth Matt Wolf USA 2020
Zdroj: Film a architektura

Festival Film a architektura přinášející do sedmnácti měst dvě desítky tuzemských a mezinárodních celovečerních a krátkých filmů, debaty s tvůrci a odborníky i taneční performance prestižního souboru 420PEOPLE.

Jubilejní desátý festivalový ročník trvá do 4. října, míří do Brna, Břeclavi, Hodonína, Jeseníku, Karlových Varů, Liberce, Mikulova, Nymburka, Olomouce, Ostravy, Plzně, Prahy, Řevnic, Vratislavic nad Nisou, Vsetína, Zlína i slovenských Piešťan.

Festival navíc rozšiřuje program o film Another Kind of Knowledge neboli Jiný druh znalostí o významné dánské architektce Dorte Mandrup, jehož promítání proběhne 6. října na Fakultě architektury ČVUT.  Snímek je výsledkem rozhovoru s renomovanou dánskou architektkou Dorte Mandrup, který začal v roce 2017. Významná představitelka skandinávského architektonického světa se nyní stále intenzivněji dostává také do celosvětového povědomí.

Výběr filmů festivalu Film a architektura přináší nejaktuálnější tvorbu posledního roku. Jedná se o výjimečné snímky, které budou promítány převážně poprvé a pro svou specializaci častokrát i naposledy. Letošní festivalové téma “Spojení” poukazuje na nezastupitelnou roli architektury coby pojítka lidí, míst, kultur, uměleckých a společenských disciplín.

Kvůli dlouhodobému nedostatku bytů má Havana na svých střechách pulzující komunitu nelegálních domů, kterou přibližuje několika kanadskými filmovými cenami ověnčený dokument Havana, from on High. Film poputuje v rámci ozvěn festivalu také do brutalistního kinosálu Velvyslanectví ČR v Berlíně. Podobnou situaci jako v Mostě, a to přesun části města kvůli těžbě, zažívá švédská Kiruna. Snímek Kiruna – překrásný nový svět osobně uvede česko-švédská režisérka Greta Stocklassa.

Filmy o Kotěrovi i panelová diskuze

Film a architektura také nabídne sérii krátkých snímků o stavbách Jana Kotěry z dílny Tomáše Luňáka, Kateřiny Fojtíkové a Grety Stocklassa, které vznikly přímo pro festivaly Film a architektura a Den architektury.

Panelová diskuze na téma Česká architektura a relikty politických režimů novinářky Karolíny Vránkové s architektem a historikem architektury Petrem Vorlíkem, památkářkou Hanou Řepkovou a architektem Ondřejem Tučkem bude součástí promítání Where to with History v sobotu 2. října.

Ve filmovém portrétu odhaluje Mandrup základy své praxe, která je založena na syntéze místa a historie, materiální stránky a samotného formování, výsledkem čehož je artikulace současnosti. Snímek odhaluje něco o Mandrupiných vnitřních i vnějších krajinách, a zároveň jde o fascinující příběh podstaty současné architektury. Po promítání proběhne online diskuze s architektkou Dorte Mandrup spolu s geologem Minikem Rosingem, moderovat bude novinářka Anna Ingrisch.

red
RubrikyAktuálněŠtítky