Tržnice v Olomouci

Co s tržnicí, ptá se Olomouc obyvatel. Nové využití vzejde z návrhu architektů

Možné využití městské tržnice v těsném sousedství historického centra Olomouce navrhne několik předních architektů a urbanistů, které oslovila radnice. Město zároveň zveřejnilo on-line dotazník, díky kterému mohou svůj názor na budoucí podobu tohoto místa vyjádřit i obyvatelé Olomouce.

On-line dotazník s otázkami zaměřenými na to, jak veřejnost vnímá areál městské tržnice, mají lidé k dispozici na webu. Odpovědi architektům poslouží jako inspirace při tvorbě návrhů dalšího využití prostoru. Sběr dat prostřednictvím on-line dotazníku potrvá do pondělí 18. září.

„Řešená oblast zahrnuje areál venkovního tržiště s prodejními místy, historickou budovu tržnice, přilehlé parkoviště i plochu s vykopávkami,“ uvedla vedoucí útvaru hlavního architekta magistrátu Jana Křenková.

Architektonický workshop

Veřejná prezentace výsledných návrhů architektů a urbanistů spojená s diskusí je naplánována na pátek 22. září v Oranžerii ve Smetanových sadech. „Cílem workshopu, na který se sjedou architekti z celé republiky, bude vymyslet intenzivní, pestré a zároveň atraktivní využití prostoru tržnice pro místní i turisty a navrhnout uspořádání tohoto prostoru na přechodné období 10 až 15 let. Tolik času odhadujeme, že bude potřeba na přípravu definitivní podoby tohoto klíčového městského uzlu s budovami, náměstím a ulicemi,“ uvedl primátorův náměstek Tomáš Pejpek (Piráti a ProOlomouc) .

O obnově a budoucí podobě městské tržnice v Olomouci se diskutuje léta. Podle původního plánu radních mělo na tržišti vzniknout obchodně-společenské centrum Palác Morava. Proti stavbě se však zvedla vlna odporu. Vedení města od tohoto záměru ustoupilo a zastupitelé v roce 2002 stavbu Paláce Morava zamítli.

Provoz městské tržnice v Olomouci loni po neúspěšném koncesním řízení na její dlouhodobou správu převzala městská organizace Výstaviště Flora, která se již pustila do rozsáhlých úprav tohoto prostranství. Areál městské tržnice byl dlouho v neutěšeném stavu.

Město ale není vlastníkem budovy bývalých městských jatek, která je jeho součástí. V minulosti v budově fungovaly různé obchody či herna. Nemovitost aktuálně vlastní dvě fyzické osoby. Město s nimi chce jednat o dalším využití budovy, aby se stala funkční součástí nyní renovovaného tržiště.

red