Architektonická soutěž – Nearly Zero Energy House
Galerie(2)

Architektonická soutěž – Nearly Zero Energy House

Společnost Xella připravila zajímavou výzvu pro architekty. Mohou se zapojit do unikátního projektu pěti zemí střední Evropy a navrhnout dům, který bude synonymem estetické, energetické a ekonomické dokonalosti.

Podle evropské směrnice o energetické náročnosti budov bychom měli od roku 2021 v členských zemích stavět už jen budovy se spotřebou energie blízkou nule. Ty známe pod označením nulové domy.

Úlohou architektů je navrhnout nepodsklepený, dvoupodlažní rodinný dům pro 4 osoby, jenž bude výjimečný nulovou nebo téměř nulovou spotřebou energie a použitím pórobetonu YTONG jako stavebního materiálu.

Dům by měl být postaven na ploše přibližně 482 m2. Při návrhu je vítáno použití nejmodernějších technologií. Doporučujeme do návrhu zakomponovat trvanlivé produkty a materiály. Použití systému inteligentního domu pro případný „facility management“, který je ovládaný prostřednictvím PC nebo smartphonu, je vítán také.

Jednotlivé projekty architektů z pěti zemí Evropy bude hodnotit pětičlenná mezinárodní odborná porota.

Vítězný návrh plánuje Xella realizovat v největším evropském areálu vzorových domů Blaue Lagune ve Vídni společně s dalšími 85 domy od přibližně 100 dodavatelů. Celý areál má 74 000 m2. I díky blízkosti Vídně areál ročně navštíví přibližně 200 000 lidí – z nich až třetina přijíždí ze Slovenska, Čech, Maďarska nebo Slovinska.

Kromě samotné zakázky na prováděcí projekt nejlepšího návrhu čekají na tři nejúspěšnější architekty i věcné ceny a finanční odměny.

Více informací na www.ytong.cz/cs/content/architektonicka-soutez.php

–>–>