Harfa Business Center B v Praze

Výběr skla ovlivňuje výsledný akustický komfort budovy

Akustika je jednoznačně téma, kterému se má věnovat pozornost už při samotném projektování a plánování stavby. Dlouhodobé vystavení hluku může vést k poruchám soustředění i spánku a ovlivňuje každodenní život. Ať už se jedná o hlasité zvuky z ulice či špatnou srozumitelnost řeči v místnosti. Významnou roli může sehrát i výběr oken a kvalita skel. Akustika samotného skla a akustika okna vsazeného do stavby jsou však dvě rozdílné věci.

Na akustické vlastnosti skla je vhodné zaměřit se hlavně v případech, kdy se stavba nachází u rušné silnice nebo má vysoké požadavky na akustický komfort, např. ve školách nebo nemocnicích. Výběrem skla lze ovlivnit nejen prostorovou akustiku v místnosti, ale i vzduchovou neprůzvučnost stěny.

River Garden
River Garden | Zdroj: Glassolutions

Frekvence zvuků rozhoduje

Každý typ skla pracuje jinak s různými frekvencemi zvuků a umí je tedy i jinak pohlcovat. Pro jeho správný výběr je na místě zamyslet se nad tím, jaké zvuky by mělo tlumit. Zda se jedná o hluk projíždějících aut nebo hlasité projevy dětí na hřišti. „V základu platí, že čím větší je tloušťka skla, tím lepší jsou akustické vlastnosti. Existuje však takzvaná kritická frekvence, v níž hrubost skla už nepomůže,” dodává Jaroslav Kudýn, obchodně technický zástupce, Glassolutions, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s. Sklo je v této frekvenci akusticky oslabeno a nepřináší požadovaný výsledek. V některých případech je tedy vhodnější zvolit vrstvené sklo, známé též jako lepené, které obsahuje akustickou fólii pohlcující zvuk.

Laboratorni centrum fakulty technologicke utb
Laboratorní centrum fakulty technologické UTB | Zdroj: Glassolutions

Nejčastěji se jedná o izolační trojskla, která používají z vnější či vnitřní strany namísto běžného skla sklo vrstvené složené ze dvou skel. Již zmiňovaná speciální fólie snižuje intenzitu venkovního hluku až o 70 % oproti běžnému oknu. Zároveň chrání sklo před úplným rozbitím, a tedy i zvyšuje ochranu před vloupáním.

Sklo je třeba řešit již při plánování stavby

Hodnota tzv. vážené laboratorní vzduchové neprůzvučnosti, tedy toho, jak dobře sklo zabraňuje průchodu zvuku, se u běžného okna s izolačním dvojsklem pohybuje okolo 30 dB. Pro představu obvodové stěny dosahují přibližně 50 dB. Vyplatí se tedy investovat do co nejvíce kvalitního skla, abychom neprůzvučnost okna maximálně navýšili. Už při samotném výběru je však poměrně obtížné zjistit, jakou neprůzvučnost dané okno vlastně má.

nemocnice glassolutions
Zdroj: Glassolutions

„Jediná informace, kterou nám dodavatelé oken poskytují, bývá neprůzvučnost původního skla – tedy bez vlivu okenního rámu, těsnění a podobně – často naměřená v jednom standardizovaném rozměru. Hodnota reálného okna v našem bytě se tak může nakonec pohybovat zcela jinde,” vysvětluje Jaroslav Kudýn.  Výsledné akustické vlastnosti oken se tedy odvíjí nejen od kvality skla, ale i od provedení a výběru okenního rámu, těsnění a jiných detailů. Každý decibel se počítá.

Akustický návrh zasklení je proto vhodné řešit úplně jako první. Váže se na něj požadavek na stavební hloubku rámu okna. V případě, kdy není dostatečná, nezbývá prostor pro kvalitní sklo z pohledu akustiky.

ZDROJ: PR článek Glassolutions