Nastavitelná výška montážních souprav
Galerie(4)

Nastavitelná výška montážních souprav

Před dvěma lety uvedl Geberit na trh sprchový kanálek CleanLine, který si zákazníci díky jeho eleganci a praktičnosti velmi oblíbili. Instalatéři ho rádi montují do sprchových koutů v úrovni podlahy, protože se při jeho instalaci nedá prakticky nic pokazit. Přesto i zde odborníci ze sanitární branže viděli prostor pro zlepšení.

Montážní souprava Geberit pro sprchové kanálky a odtoky sprch ve stěně obsahuje 30 cm dlouhou, 13 cm širokou a 9 cm vysokou základní desku vyrobenou ze speciální zvukoizolační pěny. Do této pěny je vložený průtokově optimalizovaný sifon s výškou vodního uzávěru 50 mm pro odtékající vodu ze sprchového koutu. Při vývoji této soupravy se naši konstruktéři snažili vytvořit výrobek s velmi malou stavební výškou, která by umožnila jeho použití v nízkých podlahách, které se často vyskytují ve starších koupelnách určených k rekonstrukci. Při instalaci montážních souprav je pak na instalatérech, aby odtokovou trubku vedoucí do stoupacího potrubí dostatečně vyspádovali.

Obr. 1 Tři hlavní součásti montážní soupravy Geberit pro sprchové kanálky a odtoky sprch ve stěně: V horní části je umístěn vývod s ochranným krytem a předmontovaným těsněním. Uprostřed je základní těleso s integrovanou zápachovou uzávěrkou a dole se nachází dva centimetry tlustá pěnová podložka.

Obr. 1 Tři hlavní součásti montážní soupravy Geberit pro sprchové kanálky a odtoky sprch ve stěně: V horní části je umístěn vývod s ochranným krytem a předmontovaným těsněním. Uprostřed je základní těleso s integrovanou zápachovou uzávěrkou a dole se nachází dva centimetry tlustá pěnová podložka.

A když je dost místa?

V nových budovách s výškou mazaniny přes 12 cm bývá dost prostoru k umístění montážní sady o něco výš, což usnadňuje spádování odtokové trubky. Někteří vynalézaví instalatéři proto zaimprovizovali a přišroubovali soupravu na desku o tloušťce 2 až 4 cm a pak celou věc ukotvili do betonové podlahy. Díky tomuto triku získali několik centimetrů navíc a dosáhli tak většího sklonu odpadní trubky. Jelikož instalatéři uváděli, že by u montážních souprav uvítali flexibilně nastavitelnou montážní výšku, CleanLine splňuje i tento požadavek.

Obr. 2 Tato distanční podložka je nyní součástí montážní soupravy. V případě potřeby je možné umístit několik podložek na sebe.

Obr. 2 Tato distanční podložka je nyní součástí montážní soupravy. V případě potřeby je možné umístit několik podložek na sebe.

Součást dodávky

Geberit se inspiroval improvizačními pokusy instalatérů a vyvinul distanční podložku o výšce dvou centimetrů, která je vyrobena z pěny a je přizpůsobená rozměrům montážní soupravy. Tato podložka je nyní součástí každé montážní soupravy pro sprchové kanálky a odtoky sprch ve stěně Geberit. Součástí přibaleného upevňovacího materiálu jsou i delší šrouby.

Obr. 3 Samozřejmostí, jako u všech produktů Geberit, je kromě vysoké kvality i špičkový design.

Obr. 3 Samozřejmostí, jako u všech produktů Geberit, je kromě vysoké kvality i špičkový design.

Výrobce doporučuje nepoužité podložky uschovat pro budoucí použití. U určitých konstrukcí mazaniny se pod montážní soupravu vejdou dvě podložky, což ještě více zjednoduší vytvoření spolehlivého spádu. Díky speciálně navrženým drážkám do sebe podložky zapadnou a nekloužou po sobě.

Obr. 4 Zákazníci mají často velmi konkrétní zlepšovací návrhy: Instalatér a technický poradce firmy Geberit diskutují během praktického testu montážní soupravy.

Obr. 4 Zákazníci mají často velmi konkrétní zlepšovací návrhy: Instalatér a technický poradce firmy Geberit diskutují během praktického testu montážní soupravy.

 

Z materiálů společnosti Geberit
Foto: Geberit

Článek byl uveřejněn v časopisu TZB Haustechnik 4/2017.