9) Hotovo

Dilatační spáry: kritické místo každé správně utěsněné sprchy

Ve sprchovém koutě je dilatační spára kritickým místem, které tvoří spoj mezi odlišnými konstrukčními prvky, jako jsou např. podlaha a stěna. Častokrát se ovšem zapomíná, že dilatačními spárami jsou také svislé spáry v rozích stěn.

Ještě problematičtějším pak může být místo, kde navazuje keramický materiál a například kovový liniový žlab nebo vanička – zde totiž připojujeme materiál, který má dvojnásobně vyšší tepelnou roztažnost než keramika. Takové rozdíly běžné cementové spárovací hmoty nevydrží. Aby byl spoj trvanlivý a nedošlo k popraskání spár, používáme pružné spárovací hmoty, zejména silikony.

Jak na to?

Silikon nebo polyuretan by se neměl dostat v pružné spáře až na její dno. Pokud by se spojil s podkladem, je pravděpodobné, že spára popraská. Toto riziko snižujeme vložením separačního mirelonového provazce (u RAKO SYSTEM výrobek PES) do spáry. Šířka dilatačních spár podle ČSN 73 3451 by měla být min. 5 mm. Volíme dvojnásobný průměr provazce oproti šíři spáry tak, aby provazec nezapadl na dno spáry.

Co budeme potřebovat?

Pro utěsnění sprchového koutu budeme z řady RAKO System potřebovat separační provazec PES, silikonový tmel ASI, vyhlazovací roztok CL807 a polyuretanový tmel SAB. Z nástrojů postačí štěteček a elastická stěrka.

1) Vložení separačního provazce PES

Před spárováním vložíme do přechodových (dilatačních) spár separační provazec PES. Zmírníme tím riziko popraskání a odtržení pružného těsnicího tmelu od keramických obkladů a dlažeb ve spáře. Aby nám provazec nepropadl spárou, měl by mít o 50 % větší průměr, než je šířka spáry.

1) Vložení separačního provazce PES 
1) Vložení separačního provazce PES  | Zdroj: RAKO

2) Aplikace silikonového tmelu ASI

Do rohů a vysoce namáhaných spár rovnoměrně naneseme pružný silikonový tmel ASI. Stejným způsobem utěsníme spáru kolem sprchového žlabu. Přechody mezi kovem a keramickými materiály bývají náchylné k tvorbě trhlin, protože tyto materiály mají zcela odlišnou tepelnou roztažnost. Použití klasické cementové spárovací hmoty k vytvoření dilatační spáry je nevhodné.

3) Aplikace silikonového tmelu ASI 
2) Aplikace silikonového tmelu ASI  |

3) Vytvarování dilatační spáry

Vyhlazovací roztok CL 807 pomáhá k lepšímu vytvarování a vyhlazení dilatační spáry. Po jeho aplikaci stáhneme přebytečný tmel elastickou stěrkou a spáru dotvarujeme do oblého profilu. Na rozdíl od používané mýdlové vody roztok umožňuje bezproblémové přilnutí dodatečně naneseného silikonu na původní vrstvu tmelu.

4) Vytvarování dilatační spáry 
3) Vytvarování dilatační spáry  |
4) Vytvarování dilatační spáry 
3) Vytvarování dilatační spáry  |

4) Utěsnění běžných nepružných spár

K běžnému zaspárování použijeme flexibilní cementovou spárovací hmotu GFDRY se sníženou nasákavostí, eventuálně spárovací hmotu GFBIO odolávající navíc plísním a bakteriím. Spárovací hmotu podle návodu pečlivě rozmícháme a necháme odstát. Tím snížíme množství vzduchových bublin ve hmotě, které mohou být příčinou zatékání do podkladu. Životnost spárování pak můžeme zvýšit použitím dvousložkové epoxidové spárovací hmoty GEASY s vysokou mechanickou a chemickou odolností.

5) Utěsnění běžných nepružných spár 
4) Utěsnění běžných nepružných spár  |

5) Utěsnění sprchových koutů s vaničkou

V případě instalace vaničky do sprchového koutu naneseme na její obvod a pod vaničku polyuretanový tmel SAB. Polyuretan se vyznačuje nejen vyšší přídržností než silikonové tmely, ale také vyšší pružností.

6) Utěsnění sprchových koutů s vaničkou
5) Utěsnění sprchových koutů s vaničkou |
6) Utěsnění sprchových koutů s vaničkou
5) Utěsnění sprchových koutů s vaničkou |

6) Vložení vaničky pod obklad

Vaničku vložíme pod obklad tak, abychom snížili riziko zatékání pod vaničku.

Naopak přiložení vaničky k obkladu je mnohem náchylnější k tvorbě prasklin mezi obkladem a vaničkou. Vaničky a vany pruží a tím vytvářejí vysoké nároky na pružné dilatační spáry mezi nimi a keramickými obklady.

7) Vložení vaničky pod obklad
6) Vložení vaničky pod obklad |

7) Utěsnění prostoru mezi přívodem vody a obkladem

Pro tepelně namáhané místo jako prostor mezi přívodem vody a obklady (nástěnkou) použijeme k utěsnění polyuretanový tmel SAB, který má vynikající přídržnost. Protože velmi lepí, postupujeme opatrně, abychom neušpinili obklady. Vyhlazovací roztok CL807 nám pomůže lépe dotvarovat pružný tmel ve spáře. Stejný postup pak použijeme při utěsnění spáry mezi vaničkou a obkladem, kam nezapomeneme vložit provazec PES.

8) Utěsnění prostoru mezi přívodem vody a obkladem
7) Utěsnění prostoru mezi přívodem vody a obkladem |

8) Hotovo

Správně izolovaný sprchový kout s řemeslně správně zhotovenými dilatačními spárami nám do budoucna ušetří spoustu starostí – právě naopak, bude radost se v něm sprchovat bez starostí, kam všude by mohla voda natéct a zda se nám ji všechno podaří otřít a vysušit.

9) Hotovo
8) Hotovo |