Galerie(2)

V Bezovém údolí: proměna unikátní předbělohorské chalupy v odpočinkový resort

Roubené stavení v malebném Kryštofově údolí představuje unikátní ukázku vesnické lidové architektury 17. století, nicméně nejstarší část domu byla postavena dokonce již v 16. století! Na přelomu 18. a 19. století proběhla stavebně významná úprava: k původně běžnému obdélníkovému půdorysu chalupy byla přistavěna dvě hrázděná křídla, která vytvořila půdorysný kříž. Dnes dům patří mezi jednu z pouze osmi zachovalých křížových chalup (tzn. chalup s křížovým půdorysem) v Česku.

Když rekonstrukce plní sny

Zatím poslední rekonstrukce stavení byla dokončena v roce 2022 – výsledkem je přeměna chalupy v boutique hotel s restaurací a vlastní pekárnou. Výstavbou tohoto odpočinkového resortu si jeho majitelé, Tereza a Michal Hoškovi, splnili svůj sen. Chalupa měla štěstí, že oba její vlastníci mají celoživotní vztah k architektuře, designu a kráse.

Michal spojil svůj dosavadní profesní život s ikonickými společnostmi, jako jsou Precioza nebo Lasvit, Tereza je interiérovou designérkou a zakladatelkou slow-fashion módní značky Julie store. Chalupu koupili v době, kdy již byla v plánu její rekonstrukce, kterou navrhl architekt Jiří Jiroutek – specialista na historické skvosty. Michal ovšem do architektonického řešení okamžitě aktivně vstoupil.

„Pro nedostatek talentu nejsem vystudovaným architektem, ale konstruktérem a managerem,“ vtipkuje Michal Hošek a ve veselém tónu pokračuje: „Se ženou milujeme architekturu a design, naším životním posláním je budovat. Do této rekonstrukce je doslova propsaný náš život. Vše čemu věříme, celý náš životní styl, úcta k tradičnímu řemeslu, minimalismus, udržitelnost, láska k přírodním materiálům i pozornost k detailům,“ vypočítává Michal Hošek.

Od počátku rekonstrukce měl jasný záměr: Vizuálně zachovat původní ráz, pracovat s úctou k historii a tradicím, s maximálním využitím původních či přírodních materiálů. Ale pod tradiční pokličkou, aby hotel skýtal moderní technologii, funkčnost a komfort dnešních dní.

Zdroj: BoysPlayNice

Interiéry jako umělecké dílo

Při rekonstrukci se manželé Hoškovi v maximální míře snažili o repasi, renovaci nebo výrobu replik původních prvků, ale nebáli se doplnit tradiční elementy nejmodernějším vybavením, doplňky a uměleckými artefakty.

Stoly TON produktového designéra René Šulce byly upraveny na míru potřebám restaurace. Interiér doplňuje také nábytek a policové systémy českého návrhářského dua Master & Master. Bezrámové okno vyplňující celý zadní štít domu zrealizovala společnost JANOŠÍK až z Valašska.

O „oblečení“ interiéru do látkových doplňků se postarala sama Tereza Hošková se svým ateliérem Julie store. Příjemné klima v interiéru pomáhá dotvářet zelená střecha v zadním traktu budovy. Netradiční nápad přivedla k životu krkonošská firma Živé střechy Harrachov.

K dokonalosti interiér povyšují designové kousky od Maxima Velčovského i dalších umělců. O atmosféru se v butique hotelu starají svítidla Lasvit od autorů Jana Plecháče a Henryho Wielguse a Brokis od designérky Lucie Koldové.

Zdroj: BoysPlayNice

Vypínače a zásuvky upravené na zakázku

Vypínače, zásuvky i další ovládací elektroinstalační prvky použité v butique hotelu vycházejí z designové řady berker serie 1930 od společnosti Hager, ale byly upraveny na míru. Bílé otočné vypínače, odkazující svým vzhledem k prvním otočným vypínačům ze 30. let minulého století, získaly na přání Michala Hoška sametově hebký povrch Softtouch.

„S Michalem Hoškem jsme se seznámili na veletrhu Designblok v roce 2015. Tehdy jsme společně vymysleli řešení pro rekonstrukci jeho soukromé chalupy, kde nakonec byly použity tradiční vypínače berker serie 1930 z bakelitu a bílého porcelánu,“ vzpomíná Thomas Grund, generální ředitel společnosti Hager v České republice.

„Pro dokonale promyšlené interiéry butique hotelu nám ale neseděla žádná standardní řada vypínačů, a tak jsme nakonec v rámci zakázkového výrobního programu Hager Manufaktura přinesli řešení v podobě vypínačů se speciálně upraveným sametovým povrchem Softtouch,“ dodává Katrin Grund, zakladatelka designového obchodu MONOBRAND, která vypínače do hotelu dodávala.

Zdroj: BoysPlayNice

„Vypínače berker přesně kopírují náš záměr v butique hotelu – pod tradiční slupkou přinášet nejmodernější technologie. Důvodem, proč jsem znovu zvolil vypínače berker, byl nejen jejich vzhled, ale i kvalitní provedení a především ucelená řada přístrojů.

Vyhovovalo mi, že kromě vypínačů a zásuvek můžeme mít ve stejném designu ovladače žaluzií, stmívače, datové, televizní i USB zásuvky a další přístroje,“ objasňuje Michal Hošek.

Berker Serie 1930 bily plast
Berker Serie 1930 bily plast | Zdroj: Hager electro

Výsledek důkladné rekonstrukce: oáza klidu v neklidné době

Vizionářský přístup, nevyčerpatelný elán a osobní nasazení manželů Hoškových přineslo své ovoce. Historická chalupa dnes jedinečným způsobem propojuje kulturní památku s minimalistickým přístupem k interiérovému designu, úctu k udržitelnosti a možností dočerpat energii.

Zdroj: BoysPlayNice

www.hager.cz/vypinac

www.monobrand.cz

www.vbezovemudoli.cz

Foto: BoysPlayNice

ZDROJ: PR článek společnosti Hager