Pracovní konference projektu Evropské unie MORE - CONECT

Pracovní konference projektu Evropské unie MORE – CONECT

Partneři sekce:

V projektu jsou zapojeny RD Rýmařov a Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT spolu s dalšími podniky a univerzitami ze šesti zemí EU, aby byly zastoupeny různé klimatické podmínky, stavební technologie a kulturní aspekty. Vedoucím projektu je Peter Op ’t Veld z Holandska. Senior konzultant v Huygen Engineers and Consultants, také je profesor na Hasselt University a vedoucí mezinárodních projektů v programech Horizont 2020.

Projekt má navrhnout velkoplošnou výrobu zateplovacích panelů, které budou z obnovitelných zdrojů, snadné na výrobu a montáž, a přizpůsobí se různým typům stávající výstavby. Renovace pláště domu sníží energetické ztráty domu a zavedený rozvod elektřiny a datových sítí přispěje ke zvýšení kvality vnitřního prostředí.

Nová technologie se mimo Česka testuje na sociálním bydlení v Nizozemsku, Dánsku, Estonsku, Litvě, Portugalsku a Švýcarsku. Poválečné výstavby v těchto zemích slouží jako modely pro zlepšení energetické efektivnosti stávajících budov v Evropské Unii.

Stavebnictví je ve hledáčku evropské energetické politiky, protože až 40 % celkově vyrobené energie se spotřebovává v budovách. Stavby jsou také zdrojem 36 % emisí skleníkových plynů. Výzkum a využití nových technologií ve stavebnictví je jednou z cest EU na snižování energetické náročnosti budov. Odhaduje se, že v 9 z 10 stávajících budov budou lidé bydlet i v roce 2050. Opatření se tak netýkají jen nové výstavby, ale i již existujících staveb, z nichž až tři čtvrtiny mají být energeticky neefektivní.

Evropská studie ukázala, že až 80 milionů Evropanů, žije v podmínkách, které mohou škodit jejich zdraví. Nová technologie tak myslí nejen na energetickou náročnost budov, ale také na materiály, které přispějí ke zlepšení vnitřní teploty, vlhkosti a kvality vzduchu.

Cílem je vypracovat návrh na montované multifunkční díly, které se jednoduše přizpůsobí potřebám zákazníka, zaručí rychlou renovaci, a to vše za dostupnou cenu. Na lince pro dřevostavby RD Rýmařov se tyto díly vyvíjí a podnik má také zaručit rekonstrukce nejen v České Republice ale i ve státech EU.

Zkušenost ze stavebního průmyslu po celém světě ukazuje, že dřevo je oproti jiným stavebním materiálům šetrnější k životnímu prostředí. Užíváním udržitelně pěstovaného dřeva by stavební průmysl snížil globální emise uhlíku až o 31 %.

Konference bude projednávat naplňování závazků projektu a projednávat zavedení a výsledky pilotních projektů.

target=“_blank“>PROGRAM KONFERENCE