Extrémně šetrný Crystal
Galerie(5)

Extrémně šetrný Crystal

Partneři sekce:

Londýn je nejen městem s bohatou historií, ale také městem moderním a pulzujícím. Jako na běžícím páse zde roste moderní architektura a jedna z budov, která určitě stojí za pozornost, nese jméno Crystal. Společnost Siemens ji vybudovala jako své centrum pro udržitelný rozvoj moderních měst, takže se není co divit, že budova aspiruje na ta nejvyšší ocenění pro energeticky úsporné budovy.

Vnější plášť budovy s množstvím ostrých hran a hrotů není pouze designovým prvkem, ale také jedním ze strůjců energetické efektivity budovy. Je totiž navržen tak, aby byly vnitřní prostory, kde je denní světlo žádoucí, maximálně osvětlené.

Komplex ve tvaru krystalu vyprojektovala architektonická kancelář Wilkinson Eyre Architects, která v loňském roce dokončila také velkolepý projekt tropické zahrady v Singapuru. Crystal nestojí za pozornost jen díky svým odvážným tvarům, ale hlavně pro použité technologie, které z Crystalu dělají mimořádně šetrnou a energeticky efektivní stavbu.

O výrobu části elektrické energie se stará fotovoltaický systém umístěný na střeše. Solární kolektory a geotermální čerpadla pak obstarávají ohřev vody pro topný systém, sociální zařízení a kuchyně. Navíc jsou jednotlivé místnosti vybaveny senzory, které detekují počet lidí v daném prostoru a automaticky nastavují intenzitu vytápění a ventilace. Výsledkem je o 50 % menší spotřeba energie a ještě výraznější omezení produkce oxidu uhličitého než u srovnatelně velkých kancelářských komplexů.

Mimo konferenčního centra se v Crystalu ukrývá výstava, která se na ploše 2000 metrů čtverečních věnuje trvale udržitelnému rozvoji městských aglomerací. Interaktivní výstava představuje nejmodernější způsoby uspořádání městské infrastruktury a pokročilé technologie v oblasti integrované dopravy, technologie budov, dodávky energií a vody a dostupnosti zdravotní péče. Výstava má návštěvníkům ukázat městskou infrastrukturu blízké budoucnosti, která pomůže zvýšit kvalitu ve městě a zároveň je maximálně ohleduplná vůči životnímu prostředí.

Cílem společnosti Siemens je získat pro objekt nejvyšší ocenění podle uznávaných mezinárodních certifikačních kritérií pro energeticky úsporné budovy.  Crystal by měl být první budovou, která bude držitelem ocenění „Outstanding“ podle standardu BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) a ocenění „Platinum“ podle certifikace LEED (Leadership in Energy & Environmental Design).


Budova je navržena s ohledem na efektivní provoz, v úvahu se však brala i výstavba objektu a jeho případná demontáž. Tvůrci se u všech prvků snažili minimalizovat množství použitého materiálu, velká část budovy je navíc recyklovatelná.


Budova Crystal se nachází v londýnských docích Royal Victoria Docks. Ne náhodou se z různých úhlů podobá lodi.


Infografika vysvětlující energetickou efektivnost Crystalu

Veronika Benešová
zdroj a foto: www.siemens.cz