Renovace dřevěné terasy
Galerie(7)

Renovace dřevěné terasy

Partneři sekce:

Dřevěná terasa by se měla alespoň jednou ročně ošetřovat olejovým nátěrem. Neošetřené dřevo vystavené povětrnostním vlivům a slunečnímu záření rychle zešedne.

V místech terasy, kde se drží vlhkost, ho navíc může napadnout hniloba nebo zde začnou růst zelené řasy. Dřevěná terasa tak rychle ztrácí svůj původní vzhled a je třeba přistoupit k její renovaci.

01 | Původní stav
Dřevěný povrch má tendenci přirozeně stárnout. Pokud je ale narušena jeho přirozená struktura (vlivem slunce či vlhka), degraduje.

02 | Broušení
Nejprve kotoučovou bruskou zbrousíte povrch terasy až na „zdravé“ dřevo.

03 | Očištění
Okraje terasy začistíte brusným papírem nebo houbičkou.

04 | Impregnace
Pokud máte terasu z měkkého dřeva (borovice, smrk), je nezbytné terasu následně pečlivě naimpregnovat právě proti hnilobě, plísni nebo dřevokaznému hmyzu. Impregnace schne asi jeden den.

05 | Olejování
Potom je třeba povrch terasy ošetřit ochranným olejem, který zajistí odolnost dřeva proti vodě. Dřevo natírejte vždy po směru jeho vláken. Obvykle stačí 2−3 nátěry, dokud dřevo olej přijímá.

06 | Dokončení
Přebytečný olej, který se nevsákl, setřete hadrem nebo houbou, aby nevytvořil na povrchu terasy mapy. Další den už můžete terasu používat.

Informace o materiálu

  • BONDEX představuje více než stoletou skandinávskou zkušenost v oblasti ochrany a ošetření dřeva. Kromě lazur se pod značkou Bondex prodávají také oleje, vosky, laky a další přípravky pro ošetření dřeva, například odstraňovače starých nátěrů nebo čisticí prostředky na zašedlé dřevo. Jedná se o prémiovou značku, která je synonymem kvality, jednoduché aplikace a trvanlivosti.

Co budete potřebovat

  • Bruska
  • Štětce různé velikosti
  • Pracovní rukavice
  • Houbičku
  • Bondex Preserve – bezbarvý impregnační nátěr
  • Bondex Extreme Decking Oil – napouštěcí olej na vodní bázi

Bondex Preserve je bezbarvý impregnační nátěr na dřevo na vodní bázi, určený do exteriérů. Používá se na preventivní ošetření zdravého a masivního dřeva, konzervační ošetření nakaženého nebo napadeného dřeva. Produkt je účinný proti hnilobě, houbám, zamodrání i proti hmyzu (tesaříkům, červotočům, kůrovcům a termitům).  Protože se jedná o biocidní přípravek, vždy ho používejte v souladu s návodem k použití.

Bondex Extreme Decking Oil je napouštěcí olej na vodní bázi s vysokou penetrační schopností. Na povrchu dřeva vytvoří vodoodpudivý film, který terasu chrání před vlivy počasí, UV zářením a praskáním. Zdůrazňuje také přirozenou krásu dřeva. Olej je téměř bez zápachu a rychle schne.

Je vhodný na všechny druhy dřeva (dokonce i na tvrdé a exotické dřeviny). Natírat s ním můžete nejen terasy, ale třeba také dřevěný zahradní nábytek, venkovní zábradlí apod. – samozřejmě jen pokud jsou vyrobeny z přírodního dřeva neošetřeného předchozím nátěrem, například krycí barvou nebo silnovrstvou lazurou, aby se přípravek mohl vsakovat.

Pozor!

Natírat by se nemělo v extrémních podmínkách. Teplota by neměla klesnout pod 10 °C a naopak není vhodné natírat v horku nebo na přímém slunci. Vlhkost by neměla být vyšší než 80 %. Vyplatí se tedy sledovat předpověď. Ideální je, když se do druhého dne nečeká déšť.

Upozornění

Vodou ředitelný Bondex Extreme Decking Oil nelze použít na modřínové dřevo.

TEXT + FOTO: BONDEX

Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb 3/2017.