asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví
Partneři kategorie

Nepodceňujte detaily při realizaci střešního pláště

12.09.2011
Jedním z často podceňovaných detailů při realizaci střešního pláště jsou prostupy. Přitom právě tyto detaily mají rozhodující vliv na správné fungování střešního systému po mnoho let.
střešní systémy, odvětráníOtázku prostupu z exteriérové části je možné řešit několika způsoby s ohledem na různé typy a druhy krytin. Prostupové tašky pro pálené a betonové krytiny jsou dnes již nedílnou součástí doplňků pro střešní systémy, stejně jako prostupy pro profilované plechové krytiny. Na trhu lze získat tašky tvarované přímo pro konkrétní krytinu, případně je možné využívat univerzálních typů, které jsou vhodné pro všechny typy krytin. Na tyto prostupové tašky lze aplikovat širokou řadu nástavců, například adaptér na turbokotel, anténní průchodky či doplňky pro solární a fotovoltaické systémy.

Další vhodnou variantou může být použití prostupových manžet na bázi EPDM, které jsou určeny pro utěsnění potrubních rozvodů na plechových krytinách. Přilnavost manžety ke krytině je zajištěna integrovaným butylovým páskem.

Jak se z praxe ukazuje, mnohem větším problémem se jeví otázka prostupů v podstřešní (interiérové) části střešního pláště. Tato záležitost bývá velmi často podceňována a následně se projevuje zatékáním, vznikem plísní a z dlouhodobého hlediska také možností ohrožení celé střešní konstrukce.

Nejjednodušší řešení spočívá ve využití lepicích (opravných) pásek, které mají ve svém portfoliu všichni renomovaní výrobci střešních membrán a fólií. Těmito páskami lze utěsnit případný prostup. Další řešení se nabízí v podobě těsnicích manžet, které jsou opatřeny akrylovým lepidlem pro snadné napojení na stávající hydroizolační membrány. Manžety jsou nabízeny v několika průměrech, a proto lze získat řešení pro různé typy kabelů v závislosti na jejich tloušťce.

 střešní systémy, Těsnicí manžeta  střešní systémy, Lepicí pásky
 Těsnicí manžeta  Lepicí (opravné) pásky

V souvislosti s nově nastupujícím trendem v podobě nadkrokevních izolací je třeba se zamyslet nad řešením průchodu skrz tuto izolaci. Z exteriérové části je tato problematika vyřešena prostupovými taškami. Z hlediska interiérové části tuto situaci řeší absolutní novinka na českém trhu v podobě speciálních prostupů nadkrokevními izolacemi. Tyto prostupy umožňují profesionální instalaci ventilačních rozvodů skrz nejrůznější typy pěnových izolantů (EPS, XPS, PUR, PIR, fenolické pěny atd.).

Díky tomu je jednoduše zajištěna ochrana prostupu střešním systémem proti dešti a větru a zároveň  se redukují tepelné mosty na minimum. Jedná se o systémové řešení, které v sobě obsahuje rovněž i napojení na parobrzdu prostřednictvím integrované lepicí manžety.

Prostupy jsou vyráběny ve dvou provedeních – pro novostavby a pro rekonstrukce. Varianta pro rekonstrukce je vybavena speciálním flexibilním dílem, který umožňuje napojení na stávající, z místnosti nepřístupné větrací rozvody bez nutnosti zásahu do interiéru. 

 střešní systémy, Prostup nadkrokevní izolací  střešní systémy, Prostup nadkrokevní izolací
Prostup nadkrokevní izolací – pro novostavby
 střešní systémy, Prostup nadkrokevní izolací  střešní systémy, Prostup nadkrokevní izolací
Prostup nadkrokevní izolací – pro rekonstrukce


HPI – CZ, spol. s r. o.
Hradec Králové, 503 01
Kotrčova 306
tel.: +420 495 800 911 (912)
fax: +420 495 217 290
e-mail: info@hpi-cz.eu
www.hpi-cz.eu


-->-->

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media