Větrací pásy odvádějí vlhkost z oblasti hřebene
Galerie(8)

Větrací pásy odvádějí vlhkost z oblasti hřebene

Partneři sekce:
  • Prefa

Zásadní vliv na životnost střešní konstrukce má funkční odvětrání střechy v oblasti hřebene a nároží. Dostatečné proudění vzduchu ve střešním plášti, mezi nasávacím otvorem v okapové hraně a hřebenem, odvádí přebytečné teplo a vlhkost a brání tak tvorbě plísní a dřevokazných hub.

Přesto, že náklady na odvětrání zatěžují celkový rozpočet jen minimálně, na správné řešení se často zapomíná. Nefunkční odvětrání střešní konstrukce dokáže investici do nové střechy v krátké době znehodnotit.

Střecha potřebuje dýchat

Při přílišné snaze ušetřit při realizaci se někdy sáhne po levnějších variantách větracích pásů, které však vůbec nevětrají. Prvky na bázi geotextilií nebo levných tkanin s vysokou hustotou bez volného větracího průměru sice zamezí průniku vody, fakticky však proudění vzduchu neumožňují a výrazně tím podporují mimo jiné tvorbu plísní a dřevokazných hub napadajících konstrukci střechy.

Opatření proti vlhkosti

Hlavními důvody nutnosti plynulého větrání je především odvod vlhkosti, ať už kondenzátu, vlhkosti proniklé z exteriéru (srážková voda), nebo vlhkosti z obytných prostor. Větrání mimo to odvádí přebytečné teplo v letních měsících a snižuje rozdíly teplot v jednotlivých částech střešní konstrukce, což napomáhá rovnoměrnému odtávání sněhu v zimních měsících. Vedle správně navržené větrací mezery a zajištění proudění vzduchu kolem oken, komínu apod. je normou také určena velikost přiváděcích a odváděcích otvorů a jejich zabezpečení proti vnikání nečistot, hmyzu, ptáků a podobně (ČSN 730540, ČSN 731901).

Větrací pás hřebene

Větrací pás hřebene a nároží TOP-ROLL se středovým výztužným pásem je určen pro intenzivní větrání. Vybírat lze z různých šířek pásu, od 210 mm až do 390 mm, podle velikosti hřebenáčů. Délka pásu je 5 m. Nabídka HPI-CZ zahrnuje i další druhy rolovaných větracích pásů pod označením VentOtec, VPS či celokovový pás VentAl air. Rolované větrací pásy hřebene a nároží se kladou na střešní lať hřebenovou nebo nárožní, přičemž střed pásu musí být na středu latě. Následně se musí větrací pás k lati připevnit, např. příchytkami nebo hřebíky. Boční části se vyhladí směrem dolů.

Univerzální pás Top Roll Univerzální pás Top Roll
Univerzální pás Top Roll

Větrací pásy

Větrací PVC pásy s hřebenovou lištou neboli kartáčem představují alternativu k větracím pásům v rolích. Větrací pásy s kartáčem zajistí intenzivní větrání hřebene a nároží. Například větrací pás Univerzál s průřezem větrání 130 cm2/m má nosnou šířku 180 mm a délku 1000 mm. Používá se především pro skládané krytiny, betonové nebo pálené. Nabídka zahrnuje také větrací pás Univerzál šíře 220 mm, určený pro široké typy hřebenáčů. K dispozici je varianta větracích pásů s kartáčovou lištou 60 mm a s kartáčovou lištou 75 mm (volba typu dle sklonu střechy a použité střešní krytiny). Tyto pásy se používají při pokládce hřebene a nároží na sucho. Montáž je obdobná jako u hliníkových pásů, upevňují se vruty nebo příchytkami na hřebenovou lať.

Větrací pás Univerzál z nabídky s kartáčem 175 mm Větrací pás Univerzál z nabídky s kartáčem 175 mm
Větrací pás Univerzál z nabídky s kartáčem 175 mm

Uzávěra hřebene

Po realizaci krytiny na hřebeni střechy i nároží se na boku hřeben uzavře speciální perforovanou uzávěrou hřebene. Uzávěra hřebene vyrobená z barveného UV stabilizovaného PVC je perforovaná tak, aby zvýšila kapacitu větrání hřebene a zároveň znemožnila vlet ptáků. Alternativou v sortimentu HPI-CZ je uzávěra hřebene vyrobená z lakovaného hliníku. 

Speciální perforovaná uzávěra hřebene Speciální perforovaná uzávěra hřebene
Speciální perforovaná uzávěra hřebene

  

TEXT + FOTO: HPI-CZ

Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb 5/2017.