Partneři sekce:
  • Stavmat

Ať si prší: Spolehlivé odvodnění střech Geberit Pluvia

Ať si prší: Spolehlivé odvodnění střech Geberit Pluvia

Opravdu dobré odvodnění střechy musí umět především jednu věc – rychle a kontrolovaně odvést vodu ze střechy nebo obvodového pláště budovy. Tento klíčový úkol může výhodně těžit z hydraulického působení podtlaku a využít ho pro svod dešťové vody.

Podtlakový systém umožňuje dosáhnout stejné rychlosti odvodnění jako gravitační způsob, ale s menším počtem střešních vtoků. Celý odvodňovací systém lze kromě toho napojit na kanalizaci pomocí užších trubek a nižšího počtu svislého potrubí, tvarovek a spojů. Montáž si proto vyžádá menší rozsah stavebních prací. Ležaté potrubí může být navíc instalováno s nulovým spádem, a proto lze vytvářet velmi dlouhé potrubní úseky. To šetří celkové náklady a prostor a poskytuje architektům a projektantům více volnosti při projektování. Speciálně tvarované, komplikované střechy lze často účinně odvodnit pouze pomocí podtlakového systému.

Tímto způsobem systém funguje: když prší, proniká voda do střešních vtoků Geberit Pluvia. Ty jsou na střeše rozmístěny takovým způsobem, aby každý vtok pojmul vodu z co největší plochy. Funkční deska brání nasátí vzduchu do systému a zaručuje tak jeho spolehlivou a efektivní funkčnost.
Voda je následně sváděna poměrně skromně dimenzovanými trubkami loženými vodorovně pod střechou k hlavnímu stoupacímu potrubí. K jedné větvi stoupacího potrubí lze připojit několik střešní vtoků Pluvia. Protože mají trubky malé rozměry, dojde během silného deště k jejich rychlému zaplnění vodou a vytvoření uzavřeného vodního sloupce. V momentě, kdy voda dosáhne ke stoupacímu potrubí, je efekt odsávání na svém maximu. Voda na střeše je nasávána do vtoků a rychle odváděna směrem dolů do kanalizačního potrubí. Vítaným vedlejším účinkem rychle proudící vody je to, že udržuje potrubí čisté a průchodné, což výrazně zkracuje čas potřebný k údržbě systému.

Pro velkoplošné střechy
Geberit patří k průkopníkům podtlakového odvodnění. Nejstarší systémy Geberit Pluvia byly úspěšně použity již před více než 40 lety. Geberit Pluvia se osvědčil zejména při odvodňování velkoplošných střech, jaké se často vyskytují u průmyslových a logistických budov, nákupních center a sportovních stadionů, letišť, ale i hotelů a obytných budov. Jedná se o stavební projekty, které mají někdy velmi složité střešní konstrukce a vysoké požadavky z hlediska efektivity nákladů, konstrukční volnosti a bezpečnosti. V současné době zahrnuje sortiment Geberit Pluvia mnoho různých typů střešních vtoků, patentovaný upevňovací systém pro horizontální potrubí a na míru vyvinutý software a zákaznické poradenství poskytované během projektování i samotné realizace systému.

Profesionální řešení pro každý typ střechy
Nejčastěji používané střešní vtoky Geberit Pluvia jsou pojmenovány podle své hydraulické kapacity 12 litrů a 25 litrů za sekundu. V zemích s výskytem silných srážek jsou nabízeny střešní vtoky s průtočnou kapacitou až 100 litrů za sekundu. Konstrukce 12litrových a 25litrových vtoků Pluvia byla kompletně přepracována tak, aby došlo k zjednodušení sortimentu.

S novými 12litrovými a 25litrovými střešními vtoky se nejen pohodlněji manipuluje, ale díky jejich kompaktnější konstrukci se také podstatně snadněji instalují. Pro spolehlivější montáž do střech s vysokou tloušťkou izolace jsou vtoky nově vybaveny mimořádně dlouhými PE hrdly. Kryt, který chrání vtok před zanesením nečistotami a větvičkami, lze díky otočnému rozvorovému uzávěru nasadit i sundat v několika málo krocích a bez použití nářadí.

Několik částí obou vtoků má identickou konstrukci – například izolaci proti orosování, ochranný kryt nebo funkční desku. To zjednodušuje instalaci i údržbu střech, na kterých jsou nainstalovány oba typy těchto vtoků.
Pro 12litrové a 25litrové modely jsou nyní k dispozici přídavné prvky pro pochozí a pojízdné střechy a také zpevňující plech Geberit Pluvia pro střešní vtoky umístěné na lehkých střechách.

Střešní vtoky Geberit Pluvia existují nejen v několika velikostech, ale také v různých typech provedení vhodných pro různé střešní konstrukce. Výsledkem je vždy perfektně utěsněný systém s dlouhou životností.
Sortiment střešních vtoků obsahuje modely určené pro izolované i neizolované střechy a také pro montáž do žlabů. Střešní vtoky Geberit Pluvia jsou nabízeny včetně izolace proti orosování.
Některé typy vtoků jsou již z výroby připraveny pro hydroizolační fólie nebo bitumenové izolace. Součástí sortimentu jsou také různé nouzové přepady. Těsnost každého střešního vtoku Geberit Pluvia je ve výrobě individuálně testována.

1 – Běžný systém odvodnění2 – Podtlakové odvodnění střech Geberit Pluvia

Technické poradenství Geberit

Společnost Geberit poskytuje prostřednictvím technických poradců specializujících se na systém Pluvia odbornou radu a rozsáhlé know-how. To je zvláště cenné při práci na komplexních a složitě tvarovaných střešních konstrukcích, u kterých vyžaduje provádění hydraulických výpočtů, správné umístění střešních vtoků a optimální vedení potrubí určitou úroveň zkušeností.

Více informací naleznete na: www.geberit.cz/pluvia

ZDROJ: PR článek společnosti Geberit,spol. s r.o.

Komentáře