Rekonstrukce kuchyně – Na co nezapomenout?

Máte v kuchyni zašlou kuchyňskou linku, která si zaslouží výměnu? Chcete spolu s tím celou kuchyň zrekonstruovat, protože už si nějaký ten pátek říkáte, že je neprakticky řešená, že by vám tu vyhovovalo jiné uspořádání nebo víc úložných prostor? Poradíme vám, jak na to, aby nová kuchyň splnila všechny vaše požadavky a potřeby.

Rekonstrukci kuchyně je třeba dobře naplánovat

Kuchyně je jednou z nejdůležitějších místností v každém bytě, je totiž centrem rodinného života i místem, kde vznikají snídaně, svačiny, obědy, večeře a další pokrmy. Aby se v ní tohle všechno mohlo odehrávat, musí být útulná a praktická. Že ta vaše už není ani jedno? Pusťte se do její rekonstrukce.

Sice jde o docela velký zásah do vašeho života, bude to stát spoustu času i peněz, výsledek ale bude stát za to. Tedy pokud si každý krok dopředu naplánujete a využijete i kuchyně inspirace. Jak na to?

Prozkoumejte možnosti prostoru, který máte k dispozici

Každý máme jinak velký byt, každý byt má jiný tvar a jiné možnosti. To je třeba si uvědomit dřív, než začnete kuchyň a její rekonstrukci plánovat. Místnost si dobře změřte, nakreslete si plánek, do něj zakreslete, kde se nachází voda, odpad, okno, topení a další důležité věci, které je třeba vzít při plánování kuchyně v potaz. Těžko totiž dáte dřez tam, kde není odpad, těžko napojíte varnou desku nebo troubu tam, kde není natažená elektřina.

Vyberte si tvar kuchyňské linky

Prvním parametrem, který budete řešit, bude tvar linky. Ten musí respektovat vaše prostorové možnosti, zároveň by vám měl poskytnout dostatek pracovní plochy i úložných prostor. Do malých místností můžete vsadit jak na jednořadou linku, tak i na linku do L, která šikovně zužitkuje i roh místnosti. Pokud máte prostoru více, je fajn rohová kuchyně, kuchyně do U nebo do G. U takových kuchyní totiž máte dost jak úložných prostor, tak pracovní plochy. Další možností jsou i kuchyně s ostrůvkem, který perfektně oddělí kuchyň od jídelny nebo obýváku.

Jaký materiál kuchyně preferujete?

Někdo dává přednost dřevu, jiný vsadí na lamino, umělý nebo přírodní kámen, možností je ale mnohem víc. Výběr materiálu je čistě na vás a vašich možnostech a představách, nezapomeňte ale na to, že musí jít o odolný materiál, který toho hodně vydrží, snadno se udržuje a který ladí i s ostatními použitými materiály.

Víte, že…?

Rekonstrukce kuchyně je náročná, bude vás nejspíš stát i spoustu peněz. Abyste svoji investici ochránili, nezapomeňte na pojištění domácnosti. Kuchyně totiž patří mezi místnosti, kde často dojde k nepříjemným událostem. Může vzniknout požár, ani se nenadějete a vytopíte sousedy, někdo se do vašeho bytu může i vloupat. Buďte o krok napřed. Platí to i v případě, že svůj byt rekonstruujete a snažíte se nemovitost zatraktivnit, aby se vám dobře prodala.

Zdroj: LUMA marketing

A co styl?

Při výběru kuchyně byste neměli zanedbat ani její styl. Ten by měl odpovídat vašemu vkusu i ostatnímu vybavení vašeho domova. A z jakých stylů můžete vybírat?

  • Hravé a útulné jsou rustikální kuchyně, ve kterých hraje prim přírodní materiál, hlavně dřevo a sklo.
  • Skandinávské kuchyně, které kladou důraz na praktičnost, jsou do puntíku promyšlené a charakterizuje je minimalismus a funkčnost.
  • Moderní kuchyně, které jdou s dobou a nechybí v nich ani inteligentní spotřebiče.
  • Bezúchytkové kuchyně, které jsou bezpečné, moderní i nadčasové zároveň.

ZDROJ: PR článek společnosti LUMA marketing